Nagły skok w sektorze mieszkaniowym. Wzmożona aktywność deweloperów: czy to efekt rosnącego popytu?

Poznaj autora
Udostępnij

Deweloperzy w Polsce przyspieszyli w sierpniu. Liczba oddawanych do użytku mieszkań wzrosła o ponad jedną trzecią w stosunku do lipca, a deweloperzy zainicjowali ponad dwa razy więcej budów niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Za tym wzrostem stoi m.in. program “Bezpieczny kredyt 2 proc.” oraz zwiększone pożyczki mieszkaniowe przez Polaków.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy od września 2022 do sierpnia 2023 oddano do użytku o 500 mieszkań więcej niż w analogicznym okresie roku wcześniejszego. Kryzys na rynku mieszkaniowym? Wygląda na to, że nie w najbliższym czasie.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że sierpień był czwartym miesiącem z rzędu, w którym odnotowano wzrost liczby rozpoczynanych budów mieszkań. Jednak mimo tego optymistycznego obrazu, obecnie powstaje w Polsce najmniej mieszkań i domów od kwietnia 2019 r.

Z raportu GUS wynika, że w sierpniu 2023 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 10 781 mieszkań, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu z poprzednimi miesiącami.

Mimo że początek roku pokazał spadek liczby rozpoczynanych budów mieszkań, wydaje się, że rynek mieszkaniowy w Polsce przeżywa renesans, przynajmniej jeśli chodzi o deweloperów. Wielu z nich zgromadziło rekordową liczbę pozwoleń na budowę, przygotowując się do wzrostu w najbliższych miesiącach i latach.

W sierpniu deweloperzy otrzymali 12 754 pozwolenia na budowę mieszkań, co wskazuje na stałe zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym.

Podsumowując, rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich miesiącach pokazuje oznaki stabilności i wzrostu, co może być dobrej wróżby dla konsumentów i inwestorów. Niemniej jednak, ważne jest śledzenie trendów i zachować ostrożność, aby uniknąć ewentualnych pułapek rynkowych.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty