Rynek kredytów hipotecznych dynamicznie się rozwija. Rządowy program z III kwartału przynosi spektakularne efekty

Poznaj autora
Udostępnij

Rynek kredytów hipotecznych w Polsce odnotowuje imponujący wzrost, głównie za sprawą rządowego programu. Chociaż w II kwartale Polacy zdecydowali się na kredyty na sumę 11 mld zł, znaczny wzrost zainteresowania obserwowano od lipca. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy liczba wnioskujących o kredyt wzrosła kilkakrotnie, z czego aż 60% wniosków dotyczyło programu 2-proc. kredytu na pierwsze …

Dane z Biura Informacji Kredytowej pokazują, że tylko w lipcu banki przyznały kredyty o wartości 4,16 mld zł. W sierpniu liczba osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 213,8% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Kluczową rolę w tej dynamice odegrał program Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Rafał Litwińczuk, wiceprezes zarządu Alior Banku, komentuje: “Od lipca widzimy ogromne zainteresowanie tym kredytem. W sierpniu mieliśmy ponad 40 tys. wniosków. Mimo że w przeszłości notowaliśmy podobne liczby, teraz trzy banki muszą sprostać temu, co w 2021 obsługiwał cały sektor”.

Obecnie program ten oferuje 11 banków, a Alior Bank, jako jeden z pionierów programu, wprowadził dla klientów atrakcyjny bonus w postaci bonu o wartości 4 tys. zł, współpracując z popularnymi sieciami handlowymi.

Zmiana przepisów od września, zwalniająca klientów od podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym, dodatkowo pobudziła rynek. Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. jest dostępny zarówno dla mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Raport AMRON-SARFiN potwierdza, że ożywienie na rynku było widoczne już w II kwartale 2023. Jednak w porównaniu do analogicznego okresu roku wcześniejszego, wartości te są niż

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty