Opłaty i prowizje bankowe w 2022 r.: stabilność cen według raportu NBP

Poznaj autora
Udostępnij

Według niedawno opublikowanego raportu Narodowego Banku Polskiego, opłaty za większość usług bankowych w 2022 r. utrzymały się na poziomie z roku 2021.

NBP przedstawił szczegółową analizę opłat i prowizji związanych z korzystaniem z rachunku płatniczego w Polsce. W badaniu uwzględniono cenniki 39 banków, w tym 20 spółdzielczych, oraz dwóch SKOK-ów z końca 2022 r.

Raport pokazuje, że różnice w opłatach i prowizjach między latami były minimalne. Opłaty za prowadzenie rachunku płatniczego dla klientów indywidualnych wynosiły 0-22 zł dla standardowej oferty, 0-220 zł w bankowości osobistej i 0-440 zł dla bankowości prywatnej – te same stawki jak w 2021 r. W analizie 66 ofert standardowych NBP zanotował jedno obniżenie i jedno podwyższenie opłaty za prowadzenie rachunku.

Jeśli chodzi o opłaty karty debetowej, maksymalna opłata spadła z 19,8 zł w 2021 r. do 12 zł w 2022 r. W 9% ofert karta była całkowicie darmowa, a w kolejnych 53% ofertach można było uniknąć opłat spełniając określone warunki.

W segmencie mikroprzedsiębiorstw opłaty za prowadzenie rachunków bieżących i pomocniczych pozostały na poziomie z poprzedniego roku. Za obsługę karty debetowej opłaty również utrzymały się na stałym poziomie, choć pięć ofert od dwóch dostawców zanotowało podwyżki. Niemniej jednak, wiele z ofert przewiduje zniżki czy zniesienia opłat za kartę pod pewnymi warunkami.

Podsumowując, raport NBP pokazuje, że opłaty i prowizje za usługi bankowe w Polsce w 2022 r. były w dużej mierze stabilne w porównaniu do roku poprzedniego.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty