Program “Bezpieczny kredyt 2 procent” na wyczerpaniu: BGK ustala termin

Poznaj autora
Udostępnij

W 2023 r., program „Bezpieczny kredyt 2 procent” nie nakłada limitów na wnioski o kredyty hipoteczne z dopłatami, jednak środki finansowe są bliskie wyczerpania. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wyjaśnił, jak będą traktowane wnioski złożone w tym roku, ale niezarejestrowane do jego końca.

Zmiana w strukturze programu na 2023 rok polega na braku ograniczeń w przyjmowaniu wniosków. Oznacza to, że dopłaty przyznane w ramach programu w tym roku będą obciążały budżet na rok 2024. Sytuacja ta stwarza realne ryzyko, że po 31 grudnia br. dostępne środki na kredyty mogą być już wyczerpane lub dostępna pula środków będzie znacząco ograniczona, pozostawiając niewielu kredytobiorców z możliwością skorzystania z programu.

Według szacunków Interii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że całkowity budżet na dopłaty w 2024 roku został już wykorzystany. Oznacza to, że osoby, które złożą wnioski w tym roku i zostaną zarejestrowane przez banki w BGK, mogą być ostatnimi beneficjentami programu.

BGK poinformował, że banki mają obowiązek zarejestrować wszystkie wnioski przyjęte w 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. W przypadku wyczerpania limitu środków na dopłaty na rok 2024, BGK ma prawo opublikować w Biuletynie Informacji Publicznej komunikat o wstrzymaniu przyjmowania wniosków przez banki kredytujące. Taka informacja miałaby zostać opublikowana najwcześniej 8 stycznia 2024 roku.

Do czasu opublikowania takiego komunikatu, banki będą nadal przyjmować wnioski o kredyt z dopłatami. Opublikowanie informacji o wstrzymaniu przyjmowania wniosków będzie oznaczać, że banki będą mogły odmówić przyjęcia nowych dokumentów od kredytobiorców.

Na chwilę obecną nie są znane konkrety dotyczące ewentualnego następcy programu „Bezpieczny kredyt 2 procent”. Przedstawiciele przyszłej koalicji rządowej zapowiedzieli, że kwestia wsparcia dla osób kupujących mieszkania będzie przedmiotem dalszych dyskusji, jednak nie przedstawili jeszcze żadnych szczegółowych planów czy propozycji.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty