Marża deweloperów najwyższa od ponad dekady

Poznaj autora
Udostępnij

W ostatnich czterech kwartałach, do III kwartału 2023 roku, marża brutto giełdowych deweloperów ze sprzedaży mieszkań osiągnęła poziom 31,4%. Jest to najwyższy wynik od ponad dekady, jak podaje Biuro Maklerskie Banku Pekao.

W ostatnich miesiącach marża osiągana przez deweloperów nie rośnie już w tak szybkim tempie. W 2022 r. po raz pierwszy przekroczył on 30 proc., zatrzymując się na 30,8 proc. Obecnie – po III kw. 2023 r. – odczyt wyniósł 31,4 proc. Jeszcze pod koniec 2014 r. analizowany wskaźnik wynosił jednak nieco ponad 19 proc. Następnie, od 2015 r., z krótką przerwą na zastój w pierwszych pandemicznych kwartałach w 2020 r., jesteśmy świadkami jego nieustannego wzrostu.

III kw. 2023 r. przyniósł deweloperom notowanym na GPW także znaczny wzrost liczby sprzedanych mieszkań. Piętnaście firm notowanych na warszawskim parkiecie sprzedało w tym czasie ok. 7 tys. lokali (+17 proc. k/k i +87 proc. r/r). Jednym rosną marże, drugim ceny Podczas gdy deweloperzy mogą cieszyć się z wyższych marż, ale także wyższego popytu na mieszkania spowodowanego rządowym programem dopłat do kredytów mieszkaniowych „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, szukający własnego „M”, muszą mierzyć się z rosnącymi stawkami.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, III kw. 2023 r. stał pod znakiem przyspieszonego tempa wzrostu stawek zwłaszcza na rynku pierwotnym. W przypadku największych polskich miast wzrosty w ujęciu kwartalnym sięgnęły 6,4 proc. O tyle wzrosła średnia cena transakcyjna w Warszawie, gdzie za nowe mieszkania płacono średnio już blisko 14 tys. zł/mkw. O więcej niż 4 proc. k/k średnia cena transakcyjna poszła w górę także w Poznaniu, Krakowie, Katowicach, a także w Gdyni. Biorąc pod uwagę wszystkie miasta wojewódzkie, najmocniej – o 8 proc. – względem II kw. 2023 r. – średnia kwota płacona za mieszkania w stanie deweloperskim podniosła się w Olsztynie. Za deweloperami podążają z kolei sprzedający mieszkania z drugiej ręki. III kw. 2023 r. przyniósł także podwyżki na rynku wtórnym. Najmocniej – o 9 proc. k/k – wzrosła średnia kwota wpisywana w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży mieszkań w Szczecinie.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty