Popyt na hipoteki wyhamował po zakończeniu programu “Bezpieczny Kredyt 2 procent”

Poznaj autora
Udostępnij

Po zakończeniu programu “Bezpieczny Kredyt 2 procent”, popyt na kredyty mieszkaniowe wykazał znaczne wyhamowanie, mimo że w lutym 2024 roku odnotowano w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) wyraźnie większą aktywność w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Zgłoszona liczba wniosków kredytowych wzrosła o 58,5% rok do roku, a łączna wartość wnioskowanych kredytów była o blisko 19% wyższa.

W lutym bieżącego roku zarejestrowano 26,66 tys. wniosków kredytowych, co oznacza wzrost o 40,1% w porównaniu do 19,02 tys. wniosków złożonych w lutym 2023 roku. W porównaniu do stycznia 2024, liczba osób wnioskujących o kredyt wzrosła o 18,1%. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lutym osiągnęła poziom 427,22 tys. zł, co stanowi wzrost o 18,8% w stosunku do lutego poprzedniego roku.

BIK

Eksperci BIK zauważyli, że pomimo wzrostu liczby zapytań i wnioskowanych kwot, popyt na kredyty mieszkaniowe jest obecnie niższy niż w drugim półroczu 2023 roku. Spadek ten nastąpił po zakończeniu przyjmowania wniosków w ramach programu “Bezpieczny Kredyt 2 procent”, ale popyt nadal pozostaje wyraźnie wyższy (o 30-40%) niż w miesiącach poprzedzających lipiec ubiegłego roku.

Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz BIK, podkreślił, że za obecny wzrost popytu odpowiada w dużym stopniu zwiększona liczba wnioskujących, która wzrosła z 19,02 tys. do 26,66 tys. osób rok do roku. Zdaniem eksperta, wzrost ten jest efektem “zamrożenia” popytu spowodowanego wysokim poziomem stóp procentowych w poprzednim roku. Dodatkowo, wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do 427 tys. zł wskazuje na zmianę w charakterze wniosków, które teraz częściej składane są bez wsparcia programu “Bezpieczny Kredyt 2 procent”. Beneficjenci tego programu zazwyczaj wnioskowali o wyższe kwoty niż pozostali kredytobiorcy.

Nosal zaznaczył również, że obecne dane odzwierciedlają sytuację na rynku kredytowym po zakończeniu programu wsparcia, zauważając przy tym, że kwoty wnioskowanych kredytów są niższe niż w grudniu poprzedniego roku, co może sugerować dostosowanie się rynku do nowych warunków.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty