W czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowsze dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej w Polsce.
Wyniki za lipiec 2024 roku pokazują spadek produkcji o 1,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Choć spadek ten na pierwszy rzut oka może wydawać się niepokojący, to eksperci zwracają uwagę, że wynik ten jest lepszy od prognoz, które wskazywały na możliwy spadek nawet o 2,1 proc.
Produkcja budowlano-montażowa
Według raportu GUS, lipiec 2024 roku przyniósł zróżnicowane wyniki w poszczególnych sektorach budownictwa. Produkcja w zakresie robót budowlanych specjalistycznych oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrosła odpowiednio o 3,7 proc. i 0,8 proc. w ujęciu rocznym. Z drugiej strony, firmy zajmujące się budową budynków odnotowały spadek produkcji o 8,3 proc.
Branża Budowlana “Wraca z Dalekiej Podróży”
Dane z lipcowego raportu interpretowane są pozytywnie przez analityków mBanku. Według nich, produkcja budowlano-montażowa zaskakuje “in plus”, gdyż znajduje się “coraz bliżej zera”, co oznacza, że branża powoli wraca na ścieżkę wzrostu po trudnym okresie. Eksperci są również optymistycznie nastawieni do przyszłości gospodarki, nie widząc powodów, by kwestionować wzrostową trajektorię PKB na 2024 rok.
Trendy w budownictwie w 2024 roku
Analizując dane za pierwsze siedem miesięcy 2024 roku, GUS wskazuje na spadek produkcji budowlano-montażowej we wszystkich działach budownictwa. Największy spadek, o 7,6 proc., odnotowano w zakresie robót budowlanych specjalistycznych. Budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej zmniejszyła się o 5,6 proc., a budowa budynków o 6,3 proc.
Charakter prac budowlanych
W raporcie GUS zwraca uwagę na różnice w dynamice produkcji w zależności od charakteru wykonywanych prac budowlanych. W lipcu 2024 roku produkcja budowlano-montażowa związana z inwestycjami wzrosła o 4,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei prace remontowe odnotowały znaczący spadek o 11,0 proc. W dłuższej perspektywie, w okresie styczeń-lipiec 2024 roku, prace inwestycyjne wzrosły o 0,4 proc., podczas gdy prace remontowe spadły o 18,3 proc.
Sezonowość w branży budowlanej
GUS podkreśla także znaczenie czynników sezonowych w kształtowaniu wyników branży budowlanej. Po uwzględnieniu wpływu sezonowości, produkcja budowlano-montażowa w lipcu 2024 roku była o 5,3 proc. niższa niż rok wcześniej, ale jednocześnie o 0,6 proc. wyższa niż w czerwcu 2024 roku.
Wnioski
Choć sektor budowlany w Polsce nadal zmaga się z wyzwaniami, najnowsze dane wskazują na stopniową poprawę sytuacji. Wyniki za lipiec 2024 roku są lepsze od przewidywań, a wzrost w wybranych sektorach oraz poprawa dynamiki inwestycji sugerują, że branża zaczyna wychodzić na prostą po trudnym okresie. Analitycy pozostają ostrożnie optymistyczni, zakładając dalszy rozwój sektora w nadchodzących miesiącach.