Liczba udzielonych pożyczek wystrzeliła

Poznaj autora
Udostępnij

W styczniu 2024 roku, polski rynek finansowy doświadczył znaczącego wzrostu w zakresie udzielania pożyczek pozabankowych. Dane Biura Informacji Kredytowej (BIK) ujawniają, że firmy pożyczkowe przekazały łącznie ponad 1,1 miliona nowych pożyczek, osiągając wartość blisko 1,6 miliarda złotych.

W porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, oznacza to wzrost liczby pożyczek o imponujące 233,8% oraz wzrost ich wartości o 101,4%.

Analiza struktury udzielonych pożyczek ukazuje interesującą dywersyfikację: 58,9% to pożyczki celowe, 40% pożyczki gotówkowe, a 1,1% to karty i limity pożyczkowe. Jednak gdy przyjrzymy się wartościom, sytuacja przedstawia się nieco inaczej: 29% stanowią pożyczki celowe, 67,8% pożyczki gotówkowe, a 3,2% to karty i limity pożyczkowe. Ta odmienna struktura liczbowa i wartościowa podkreśla specyfikę polskiego rynku pożyczek pozabankowych – pożyczki celowe są zazwyczaj udzielane na niższe kwoty w porównaniu do pożyczek gotówkowych.

BIK

Największy wzrost odnotowano w segmencie pożyczek gotówkowych, gdzie dynamika w ujęciu liczbowym wzrosła o 49,5%, a w wartościowym – o 60,4%. Średnia wartość nowo udzielonej pożyczki gotówkowej wyniosła 2620 zł, co stanowi wzrost o 5,6% rok do roku. Z kolei średnia wartość pożyczki celowej spadła o 78,7% do 761 zł, co świadczy o dużym zróżnicowaniu potrzeb pożyczkobiorców.

Wzrost liczby udzielonych pożyczek Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz BIK, zwraca uwagę na utrzymującą się wysoką dynamikę wzrostu na rynku pożyczek pozabankowych. Podkreśla, że znaczący wzrost liczby udzielonych pożyczek wynika głównie z rosnącej popularności metod odroczonych płatności w sklepach internetowych, określanych jako “Kup teraz, zapłać później”. Ta metoda przyczyniła się do przekształcenia zobowiązań w pożyczki celowe, które finansują zakupy internetowe na niewielkie kwoty.

Metoda “Kup teraz, zapłać później” stanowiła prawie 60% wszystkich udzielonych pożyczek w styczniu, co świadczy o jej rosnącej popularności. Jest to efekt zmieniających się trendów konsumenckich oraz dostosowania ofert firm pożyczkowych do potrzeb rynku. Nosal podkreśla, że pożyczki celowe są zazwyczaj na niższe kwoty, co odzwierciedla ich główne zastosowanie – finansowanie zakupów internetowych na niewielkie sumy.

Zjawisko to wskazuje na ewolucję polskiego rynku finansowego i zmianę podejścia konsumentów do korzystania z pożyczek. Upowszechnienie się metody “Kup teraz, zapłać później” nie tylko zwiększa dostępność finansowania dla szerokiej grupy konsumentów, ale również wprowadza nowe wyzwania i możliwości dla sektora pożyczkowego.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty