Liczba nowych mieszkań na rynku spadnie i ustabilizuje się na poziomie 10 tysięcy miesięcznie

Poznaj autora
Udostępnij

Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) przewiduje, że liczba nowych mieszkań wprowadzanych na rynek w nadchodzących miesiącach spadnie i ustabilizuje się na poziomie 10 tysięcy miesięcznie.

“Od lutego obserwujemy systematyczny spadek sprzedaży mieszkań, a ostatnio również znaczny spadek liczby rezerwacji. Malejące zainteresowanie klientów zakupem mieszkań jest widoczne także w zmniejszającej się liczbie wniosków kredytowych rejestrowanych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Dodatkowo, sprzeczne komunikaty rządowe wprowadzają niepewność wśród inwestorów, co do potencjalnego uruchomienia programu ‘Kredyt na Start’” – informuje PZFD.

Te okoliczności sugerują, że najintensywniejszy okres na rynku mieszkaniowym w tym roku mamy już za sobą. W rezultacie, liczba nowych mieszkań wprowadzanych na rynek będzie spadać i ustabilizuje się na poziomie około 10 tysięcy miesięcznie.

PZFD zauważa, że zmiana tego trendu mogłaby nastąpić w przypadku pierwszej obniżki stóp procentowych lub uruchomienia programu ‘Kredyt na Start’. “Aktualnie standardowe kredyty hipoteczne są zbyt kosztowne dla wielu potencjalnych nabywców” – podkreśla Związek.

Czekając na uruchomienie nowego programu dopłat, klienci zaczynają szukać alternatywnych rozwiązań. Ostatnio zaobserwowano wzrost zainteresowania budową domów, co jest również związane z obniżkami cen materiałów budowlanych.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty