Kredyt na start: deklaracja rządu i znany termin

Poznaj autora
Udostępnij

Rząd nie porzuca programu „Kredyt na start”, ale włącza go w szerszy pakiet wsparcia mieszkalnictwa. Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Paszyk, w rozmowie z serwisem Money.pl ujawnia, że schemat mógłby ruszyć w 2025 roku, obejmując 175 tys. kredytów z dopłatami.

Kontrowersje wokół programu

Na początku kwietnia 2024 roku zaprezentowano pierwszą wersję projektu ustawy wprowadzającej „Kredyt na start”, która natychmiast wywołała kontrowersje. Krytycy obawiają się, że dopłaty do rat kredytów hipotecznych doprowadzą do wzrostu cen nieruchomości, powtarzając efekt znany z programu „Bezpieczny kredyt 2 procent”. Wewnętrzna opozycja w koalicji rządzącej, w tym Lewica i Trzecia Droga, wyrażała sceptycyzm wobec programu.

Plan wdrożenia

W wywiadzie dla Money.pl, minister Krzysztof Paszyk podkreślił, że rząd nie rezygnuje z „Kredytu na start”, który stanie się częścią kompleksowego pakietu wsparcia dla różnych grup społecznych zainteresowanych posiadaniem własnego mieszkania.

Program „Kredyt na start” ma ruszyć na początku 2025 roku. Minister Paszyk zakłada, że w ciągu pięciu lat program pochłonie 11 miliardów złotych, a dopłaty trafią do 175 tys. kredytobiorców. Do końca 2025 roku planowane jest zawarcie około 75 tys. umów o kredyty z dofinansowaniem, a w kolejnych latach – po około 50 tys. umów rocznie.

Preferencje i konsultacje

Minister Paszyk zaznacza, że założenia schematu mają być zbieżne z wcześniej zaprezentowanym projektem, z preferencyjnym traktowaniem rodzin w zależności od liczby dzieci. W nadchodzącym tygodniu propozycja będzie przedmiotem konsultacji w koalicji rządzącej.

„Cały czas szukamy rozwiązań, które będą temu przeciwdziałać, jesteśmy też otwarci na wszelkie sugestie ze strony koalicjantów” – podkreśla minister, odnosząc się do mechanizmów mających zapobiec wzrostowi cen nieruchomości po uruchomieniu dopłat.

Optymizm co do przyszłości programu

Minister Paszyk osobiście przekonywał partnerów koalicyjnych do programu i jest optymistą co do jego przyszłości. W ramach pakietu wsparcia mieszkalnictwa przewidziane jest również wsparcie budownictwa społecznego oraz powrót do prac nad REIT-ami, funduszami inwestującymi w nieruchomości.

Rządowy program „Kredyt na start” ma na celu umożliwienie większej liczbie osób zdobycie własnego mieszkania poprzez preferencyjne warunki kredytowe, stanowiąc ważny element polityki mieszkaniowej kraju.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty