12 rad jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej

Poznaj autora
Udostępnij

W dzisiejszych czasach, praktycznie każdy z nas korzysta z kart płatniczych. Transakcje kartą płatniczą są wygodne i bezpieczne ale powinniśmy zachować czujność.

 1. Podczas transakcji powinniśmy mieć naszą kartę cały czas w zasięgu wzroku
 2. Nie podawaj numeru swojej karty. Nie powinniśmy udostępniać numeru karty przez telefon oraz w internecie, jeżeli nie mamy pewności czy nasze dane są bezpieczne. W praktyce żaden podmiot nie powinien pytać o numer karty przez telefon.
 3. Nie podawaj nikomu swojego numeru PIN. Nie zapisuj numeru PIN na karcie oraz nie noś numeru PIN razem z kartą (np. w portfelu).
 4. Podpisz swoją kartę.
 5. Nie udostępniaj nikomu swojej karty. kartą może posługiwać się jedynie jej użytkownik (osoba, której dane widnieją na karcie).
 6. Nie pozostawiaj swojej karty bez nadzoru.
 7. Zapisz numer do banku na wypadek gdyby zaszła konieczność zastrzeżenia karty.
 8. Sprawdzaj poprawność transakcji. Kontroluj czy z rachunku karty nie została pobrana większa kwota transakcji lub płatność, której nie pamiętasz. Rozbieżności zgłoś w banku.
 9. Chroń numer karty oraz kody CVV2, CVC2. Uważaj aby nikt nie wykonał fotografii Twojej karty.
 10. Zbieraj pokwitowania z transakcji. W szczególności te, które nie doszły do skutku np. z powodu błędu czy braku autoryzacji.
 11. Jeśli się przeprowadzasz, pamiętaj o poinformowaniu swojego banku.
 12. Zwracaj uwagę na bankomat, z którego korzystasz. Jeśli coś wzbudzi Twoje podejrzenia, nie korzystaj z tego urządzenia.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty