Kredyt hipoteczny to często zobowiązanie na wiele lat. Warto dobrze się przygotować przed przystąpieniem do takiego zobowiązania aby przez cały okres kredytowania, płacić możliwie jak najmniejsze raty.
Analiza i porównanie ofert kredytów hipotecznych okazuje się niełatwym zadaniem. Należy porównać wiele parametrów jak np. prowizje, marże, koszt ubezpieczenia, wymagany wkład własny, prowizję za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu. Banki często oferują również szereg produktów dodatkowych, które obniżają marżę lub prowizję. Ale czy zawsze jest to opłacalne?
Skorzystaj z usług niezależnego eksperta finansowego
Profesjonalny ekspert finansowy, porówna dla nas oferty kredytów hipotecznych. Skalkuluje zdolność kredytową i doradzi jak skomponować parametry kredytu aby był on dla nas jak najbardziej opłacalny.
Profesjonalny ekspert finansowy nie powinien wziąć od nas opłaty za swoją usługę ponieważ jest wynagradzany przez bank. Dzięki współpracy z niezależnym doradcą oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również czas i stres.
Czy to zwiększy koszt kredytu?
Nie. U niezależnego eksperta finansowego powinniśmy otrzymać tą samą ofertę co w banku. Niejednokrotnie działając w pojedynkę, otrzymamy droższy kredyt. Doradca finansowy wie jak i w jakim zakresie można negocjować parametry kredytu. Niezależny broker ma dla banku duże znaczenie jako partner biznesowy, dlatego może się zdarzyć, że u brokera (eksperta finansowego) otrzymamy kredyt tańszy niż w banku.
Mam drugą nieruchomość. Czy to może pomóc?
Oferując drugą nieruchomość, poza tą kredytowaną, możesz obniżyć koszt kredytu. W takim przypadku obie nieruchomości będą stanowiły zabezpieczenie zobowiązania hipotecznego. Ma to dla banku spore znaczenie. Czym wyższa kwota zabezpieczenia (niższy wskaźnik LTV z ang. loan to value / kredyt do wartości zabezpieczenia), tym mniejsza marża kredytu. Dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu możemy również oszczędzić na ubezpieczeniu niskiego wkładu własnego.
Minusem tego rozwiązania jest to, że zabezpieczenie hipoteczne będzie widniało na dwóch nieruchomościach przez cały okres kredytowania. Może to powodować komplikację przy np. chęci sprzedaży jednej z nieruchomości.
Może zaintetesuje Cię:
Im dłuższy okres kredytowania tym niższa rata
Rozkładając nasze zobowiązanie na większą liczbę rat w naturalny sposób zmniejsza ich wysokość. Należy jednak podchodzić z pewną rezerwą do takiego rozwiązania, ponieważ im dłużej będziemy spłacać kredyt, tym większe zapłacimy odsetki. To w skali całego kredytu może okazać się nieopłacalnym rozwiązaniem.
Zmiana wysokości raty podczas trwania kredytu
To że podpisaliśmy umowę kredytu, nie pozbawia nas możliwości obniżenia rat. Możemy np. nadpłacić nasz kredyt. W takim przypadku spłacamy sam kapitał. W przypadku nadpłaty kapitału możemy zmniejszyć ratę miesięczną lub pozostawić ją na podobnym poziomie i skrócić okres kredytowania dzięki czemu spłacimy kredyt wcześniej i zapłacimy mniejsze odsetki. Należy jednak zwrócić uwagę na ewentualną prowizję za nadpłatę kredytu i skalkulować opłacalność powyższego rozwiązania