Zmiany cen materiałów budowlanych w 2023 roku – analiza grupy PSB Handel S.A.

Poznaj autora
Udostępnij

Grupa PSB Handel S.A., lider w dystrybucji materiałów budowlanych, domu i ogrodu, przedstawiła swoją najnowszą analizę trendów cenowych na rynku budowlanym za grudzień 2023 oraz za cały rok 2023. Wyniki te dostarczają istotnych informacji zarówno dla branży, jak i konsumentów indywidualnych.

Przegląd rocznych i miesięcznych trendów cenowych

Analiza wykazała, że w grudniu 2023 r., w porównaniu do grudnia 2022 r., średnia dynamika cen materiałów budowlanych obniżyła się o 2,6%, co oznacza czwarty z rzędu miesiąc spadków. Jednakże, analizując cały rok 2023, widać, że ceny wzrosły o 4% w porównaniu z rokiem poprzednim, świadcząc o długotrwałym trendzie wzrostowym, choć z miesiąca na miesiąc dynamika tego wzrostu wydaje się zwalniać.

Szczegółowa analiza według grup towarowych

W grudniu 2023 r., w porównaniu do grudnia poprzedniego roku, wzrost cen zanotowano w 7 z 20 analizowanych grup towarowych. Największy wzrost cen odnotowano w grupie cementu i wapna, gdzie ceny wzrosły o imponujące 17%. Farby i lakiery również odnotowały znaczący wzrost, na poziomie 7%. Inne grupy, które wykazały wzrost, to chemia budowlana (3%), otoczenie domu (2%), wyposażenie i AGD (1%), stolarka (1%) oraz instalacje i ogrzewanie (0,4%).

Z drugiej strony, spadek cen nastąpił w 13 grupach towarowych. Najbardziej dotkliwy spadek zanotowano w kategorii płyt OSB i drewna, gdzie ceny spadły o dramatyczne 25%. Inne grupy, w których zauważono spadki cen, to płytki, łazienki, kuchnie (-1%), dekoracje (-1%), narzędzia (-1%), motoryzacja (-2%), oświetlenie, elektryka (-3%), wykończenia (-3%), ogród i hobby (-3%), sucha zabudowa (-4%), izolacje wodochronne (-4%), dachy, rynny (-6%), ściany, kominy (-6%) oraz izolacje termiczne (-9%).

W całym roku 2023, w porównaniu do 2022 r., odnotowano wzrost cen w 17 grupach towarowych. Cementy i wapno odnotowały największy wzrost – aż o 25%, a farby i lakiery wzrosły o 13%. Inne grupy, które wykazały wzrosty, to m.in. chemia budowlana (+10%), ogród i hobby (+8%), sucha zabudowa (+7%), wyposażenie i AGD (+6%), wykończenia (+6%), instalacje i ogrzewanie (+5%), stolarka (+5%), motoryzacja (+5%), płytki, łazienki, kuchnie (+4%), narzędzia (+4%), dekoracje (+3%), izolacje wodochronne (+2%), oświetlenie, elektryka (+2%), ściany, kominy (+2%) oraz otoczenie domu (+1%).

Tymczasem, spadki cen miały miejsce w trzech grupach: dachy, rynny (-3%), izolacje termiczne (-8%) oraz płyty OSB, drewno (-21%).

Roczna analiza cenowa Grupy PSB Handel S.A. dostarcza cennych wskazówek dla osób działających w branży budowlanej oraz indywidualnych konsumentów. Mimo ogólnego spadku cen w ostatnich miesiącach 2023 roku, w perspektywie rocznej nadal obserwujemy wzrost cen. Trend ten może mieć znaczący wpływ na decyzje zakupowe i planowanie budżetu na projekty budowlane w najbliższej przyszłości. Analiza ta stanowi również cenne źródło informacji dla producentów i dystrybutorów, pozwalając dostosować strategie cenowe i marketingowe do zmieniających się warunków rynkowych.

Udostępnij:

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty