Bank w Polsce na sprzedaż: wpłynęły wiążące oferty

Poznaj autora
Udostępnij

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), instytucja kluczowa dla stabilności sektora bankowego w Polsce, oznajmił, że otrzymał wiążące oferty kupna VeloBanku. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Filipa Dutkowskiego, rzecznika prasowego BFG, instytucja rozpoczęła już analizę tych propozycji. Oczekuje się, że finalizacja transakcji sprzedaży nastąpi do końca marca 2024 roku.

Warto zaznaczyć, że sprzedaż VeloBanku jest częścią planu oraz zobowiązań Polski wobec Komisji Europejskiej. Zgodnie z zapewnieniami rzecznika, proces sprzedaży nie wpłynie negatywnie na obsługę klientów banku.

VeloBank to instytucja powstała w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku, która została zainicjowana przez BFG pod koniec września 2022 roku. Proces ten doprowadził do powstania Banku BFG SA, będącego wspólną własnością BFG oraz Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), grupy utworzonej przez osiem największych banków komercyjnych w Polsce. SOBK posiada 49% udziałów w Banku BFG SA, zaś pozostałe 51% należy do BFG.

W ramach restrukturyzacji, do VeloBanku przeniesione zostały między innymi wszystkie depozyty klientów Getin Noble Banku oraz kredyty w złotych. Wyłączone z tego procesu zostały natomiast kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych.

Rozpoczęcie procedury sprzedaży VeloBanku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny miało miejsce 30 czerwca 2023 roku. We wrześniu BFG informował o otrzymaniu niewiążących ofert kupna banku. Po ich ocenie, instytucja przystąpiła do drugiej rundy procesu sprzedaży, zachęcając inwestorów do składania ofert wiążących.

Działania te są częścią szerszego procesu reorganizacji sektora bankowego w Polsce, mającego na celu zwiększenie jego stabilności i odporności na potencjalne kryzysy. Sprzedaż VeloBanku stanowi kluczowy element w strategii restrukturyzacji, zapewniając kontynuację usług dla dotychczasowych klientów oraz utrzymanie zaufania do systemu bankowego w kraju.

Decyzje podjęte przez BFG oraz zaangażowane strony w proces restrukturyzacji i sprzedaży VeloBanku odzwierciedlają dążenie do utrzymania równowagi w sektorze finansowym, jednocześnie chroniąc interesy klientów oraz zapewniając stabilność finansową. Oczekuje się, że szczegółowe informacje dotyczące finalizacji transakcji sprzedaży oraz jej konsekwencji dla rynku bankowego w Polsce zostaną przedstawione w najbliższym czasie.

Udostępnij:

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty