“Mieszkanie na start”- ruszyły konsultacje

Poznaj autora
Udostępnij

Rząd, w odpowiedzi na rosnące potrzeby mieszkaniowe obywateli, rozpoczął konsultacje dotyczące nowego programu „Mieszkanie na Start”. Jak przekazał resort rozwoju w czwartek, ten ambitny projekt ma na celu wspieranie Polaków w zakupie mieszkań i domów. Planowane jest, że program zostanie uruchomiony w drugiej połowie 2024 roku.

Konsultacje

Rozpoczęcie konsultacji zostało ogłoszone przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii na platformie społecznościowej X (dawniej Twitter). Ministerstwo podkreśla, że program jest skierowany do polskich rodzin, które pragną nabyć własne lokum. Pierwsze spotkanie z ekspertami miało na celu zgromadzenie opinii i sugestii, które pomogą w kształtowaniu programu. Minister rozwoju i technologii, Krzysztof Hetman, zaznaczył, że cel programu to odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe Polaków, choć zdaje sobie sprawę, że nie rozwiąże on wszystkich problemów.

Założenia programu

Program “Mieszkanie na Start” ma być następcą programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Do realizacji programu przeznaczono 0,5 mld zł w projekcie budżetu na rok 2024. Oczekuje się, że z nowego wsparcia skorzysta około 50 tys. osób.

Program kierowany jest do:

  • Singli poniżej 35 roku życia,
  • Osób posiadających co najmniej jedno dziecko (bez limitu wieku),
  • Osób, które nie mają własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego,
  • Rodzin wielodzietnych.

Dopłaty do rat kredytów

Program przewiduje dopłaty do rat kredytów zaciągniętych do końca 2025 roku, zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Oprocentowanie kredytu ma zostać obniżone do 1,5% dla jedno- i dwuosobowych gospodarstw, do 1% dla trzyosobowych, 0,5% dla czteroosobowych, a dla pięcioosobowych i większych gospodarstw dopłata ma obniżyć oprocentowanie do 0%.

Kryteria dochodowe

Warunkiem uzyskania dopłat jest spełnienie kryteriów dochodowych opartych o próg podatkowy (120 tys. zł brutto rocznie). Limit dochodowy będzie się zwiększał wraz ze wzrostem liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ograniczenia wysokości kredytu

Wysokość kredytu nie będzie limitowana, ale dopłata będzie naliczana tylko od określonej wysokości kapitału. Np. dla dwuosobowego gospodarstwa z kredytem 450 tys. zł dopłata będzie naliczana, jakby kredyt wynosił 400 tys. zł. Limity te będą rosnąć w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Program “Mieszkanie na Start” ma na celu wsparcie rodzin i osób indywidualnych w zakupie mieszkania czy domu, poprzez dopłaty do kredytów oraz korzystne oprocentowanie. Konsultacje społeczne i rozmowy z ekspertami mają pomóc w dopracowaniu szczegółów programu, aby jak najlepiej odpowiadał na potrzeby Polaków. Ministerstwo planuje dalsze prace nad programem, mając na uwadze, że jest to tylko jeden z wielu instrumentów wsparcia dla kredytobiorców.

Udostępnij:

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty