Na wtorkowej konferencji prasowej, po zakończeniu posiedzenia rządu, premier Donald Tusk wyraził swoje zaniepokojenie obecną polityką pieniężną prowadzoną przez prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego.
Premier podkreślił, że restrykcyjna, jastrzębia polityka Glapińskiego może utrudniać Polsce realizację ambitnego celu, jakim jest osiągnięcie jednego z najwyższych wzrostów gospodarczych w Europie.
Tusk zauważył, że aktualne decyzje dotyczące stóp procentowych mogą być wynikiem negatywnego nastawienia prezesa NBP do obecnej sytuacji w Polsce. “Bardzo bym chciał, żeby prezes Narodowego Banku Polskiego czuł się odpowiedzialny za kondycję gospodarczą i finansową naszej ojczyzny” – mówił szef rządu, wyrażając nadzieję, że Glapiński przemyśli swoją postawę i podejdzie życzliwiej do polskich potrzeb.
Jastrzębia polityka NBP – przeszkoda w rozwoju?
Premier Tusk jednoznacznie ocenił, że obecna polityka pieniężna, w której Glapiński z uporem trzyma się wysokich stóp procentowych, nie sprzyja realizacji założeń wzrostu gospodarczego. Od października 2023 roku stopy procentowe w Polsce utrzymują się na poziomie 5,75 proc., co zdaniem Tuska, przyczynia się do utrudnień dla gospodarki.
Podczas ostatniej konferencji prasowej w lipcu, prezes NBP Adam Glapiński argumentował, że z powodu prognozowanego wzrostu inflacji nie ma możliwości obniżenia stóp procentowych do 2026 roku. Jako powody wskazał m.in. niepewność co do cen energii i gazu oraz wpływ tych czynników na gospodarkę.
Inflacja i niepewność – wyboista droga
Polska, jak i inne kraje europejskie, zmaga się z wyzwaniami związanymi z inflacją. W lipcu inflacja wzrosła do 4,2 proc. z 2,6 proc., co w dużej mierze było spowodowane częściowym odmrożeniem cen energii. Tusk zauważył, że utrzymanie wysokich stóp procentowych w tym kontekście może dodatkowo hamować rozwój gospodarczy i odbijać się negatywnie na codziennym życiu Polaków.
Premier wezwał do bardziej elastycznej i przyjaznej Polsce polityki NBP, sugerując, że takie podejście może znacząco pomóc w osiągnięciu celów gospodarczych kraju. “Na pewno bardzo by pomogło, gdyby pan prezes Glapiński pomyślał życzliwiej o Polsce i o naszych polskich potrzebach” – podkreślił.
W obliczu rosnącej inflacji i niepewności związanej z przyszłymi cenami energii oraz trwającym konfliktem na Wschodzie, Polska stoi przed wyzwaniem, które wymaga od kluczowych instytucji państwowych, w tym NBP, odpowiedzialnego i konstruktywnego podejścia do polityki gospodarczej. Czy prezes Glapiński zmieni swoje stanowisko? To pytanie, które będzie towarzyszyć debacie publicznej w najbliższych miesiącach.