Rewolucja w bankomatach: Wejście w życie nowych przepisów zabezpieczających

Poznaj autora
Udostępnij

23 września 2023 roku, nadeszły zmiany w przepisach dotyczących bankomatów w Polsce. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, do końca tego roku 40% bankomatów musi być wyposażone w nowoczesne systemy zabezpieczające – Intelligent Banknote Neutralisation Systems (IBNS).

System IBNS, po polsku system neutralizacji znaków pieniężnych, działa w prosty sposób: w przypadku próby nieautoryzowanego dostępu do bankomatu, pieniądze wewnątrz urządzenia są barwione specjalną farbą, co sprawia, że stają się bezużyteczne dla potencjalnych złodziei.

Jednakże wprowadzenie takiego zabezpieczenia niesie za sobą pewne wyzwania finansowe. Dostosowanie bankomatu do nowych standardów wiąże się z kosztami w granicach od kilkunastu do dwudziestu kilku tysięcy złotych netto za jedno urządzenie. Wielkość tych kosztów zależy od specyfiki bankomatu, ilości kaset zabezpieczanych oraz konfiguracji systemu.

Z tego powodu eksperci przewidują spadek liczby nowo instalowanych bankomatów, a decyzje o ich rozmieszczeniu będą podejmowane z większym rozwagą. Może to mieć negatywny wpływ na małe miejscowości, w których transakcje bankomatowe są rzadsze, a zainteresowanie instalacją nowego urządzenia ze względu na koszty będzie mniejsze.

To nowe podejście do zabezpieczeń ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji dla użytkowników, ale jednocześnie stanowi wyzwanie dla branży bankowej, która musi dostosować się do nowych standardów w krótkim czasie.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty