Polacy wolą mieszkanie na własność: Trendy na rynku mieszkaniowym w Polsce i Europie

Poznaj autora
Udostępnij

W ostatnich latach na rynku mieszkaniowym w Polsce zaobserwowano znaczący wzrost liczby osób posiadających mieszkanie na własność. Zgodnie z danymi Eurostatu za rok 2022, Polska znajduje się wśród krajów europejskich z najwyższym udziałem własnościowych mieszkań i domów.

Ten rosnący trend stawia Polskę w kontraście do niektórych zachodnioeuropejskich państw, gdzie wynajem mieszkań jest bardziej powszechny.

Własność mieszkań w Polsce i Europie

Analizując dane Eurostatu, 69,1% gospodarstw domowych w Unii Europejskiej mieszka we własnych domach lub mieszkaniach. Polska, z wynikiem wzrostu z 86,8% w 2021 do 87,2% w 2022 roku, znajduje się w czołówce pod względem procentowego udziału własności mieszkań. Wyróżniają się tu również Rumunia, Słowacja, Chorwacja i Węgry, z udziałem własności przekraczającym 90%.

W przeciwieństwie do tego, kraje takie jak Szwajcaria i Niemcy wykazują wysoki odsetek gospodarstw domowych wynajmujących mieszkania, co sugeruje odmienną kulturę mieszkaniową. W tych krajach przeważa przekonanie, że wynajem oferuje większą elastyczność i mobilność na rynku pracy.

Trendy zmian w europie

Interesującym zjawiskiem jest wzrost udziału własności mieszkań w krajach takich jak Luksemburg, Belgia i Norwegia, co może wskazywać na zmieniające się preferencje mieszkańców nawet w najbardziej rozwiniętych gospodarkach. W Czechach, mimo wzrostu udziału najmu, nadal dominuje preferencja posiadania własnego mieszkania.

Relacja cen mieszkań do zarobków

Kwestia dostępności mieszkań jest kluczowa przy analizie trendów na rynku. Według Deloitte, średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Polsce wynosiła w 2022 roku 1975 euro. W porównaniu do innych krajów europejskich, mieszkania w Polsce należą do jednych z najtańszych, jednak ich dostępność jest ograniczona przez stosunek cen do przeciętnych zarobków. W Polsce, na zakup przeciętnego 70-metrowego mieszkania, trzeba przeznaczyć równowartość około 8 rocznych pensji brutto.

Porównanie z innymi krajami

Na przykładzie Czech, gdzie średnia cena metra kwadratowego wynosiła 3753 euro, mieszkańcy muszą odkładać pensję brutto przez ponad 13 lat, aby stać ich na własne mieszkanie. Deloitte odnotowuje tańsze mieszkania jedynie w Portugalii, Słowenii, Rumunii i Grecji. W Belgii i Norwegii, na własne mieszkanie trzeba pracować niespełna 5 lat, co świadczy o lepszej dostępności.

Opracowanie własne na podstawie Deloitte

Przyszłe perspektywy dla Polski

Obserwując obecne trendy, można przypuszczać, że w przyszłości Polska może zbliżyć się do modelu zachodnioeuropejskiego, gdzie wynajem staje się coraz popularniejszy. Programy takie jak “Bezpieczny Kredyt 2%” mają na celu ułatwienie zakupu własności mieszkalnych, jednak równocześnie przyczyniają się do wzrostu cen na rynku. Może to doprowadzić do sytuacji, w której coraz więcej osób, zwłaszcza młodych i korzystających z kredytów, będzie wybierało najem zamiast zakupu.

W konkluzji, Polska znajduje się obecnie w czołówce krajów europejskich pod względem udziału własności mieszkań. Jednak zważywszy na dynamiczne zmiany na rynku mieszkaniowym, przyszłość może przynieść zmiany w preferencjach Polaków, podobne do tych obserwowanych w innych krajach europejskich.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty