Oszuści mogą wyczyścić Twoje konto – Ostrzeżenie od KNF

Poznaj autora
Udostępnij

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ponownie ostrzega przed niebezpieczeństwem związanym z cyberprzestępczością. Tym razem oszuści podszywają się pod Alior Bank, tworząc fałszywą stronę internetową, która może skutkować utratą środków finansowych.

Zespół do spraw cyberbezpieczeństwa KNF (CSIRT KNF) poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o nowym zagrożeniu. Przestrzega przed wprowadzaniem swoich danych na podejrzanych stronach internetowych. „Wejście na stronę przygotowaną przez oszustów i wprowadzenie tam swojego loginu oraz hasła grozi utratą Waszych środków” – alarmuje CSIRT KNF. Organizacja apeluje, aby zawsze dokładnie sprawdzać adres strony internetowej, na której się znajdujemy.

Klienci banków na celowniku cyberprzestępców

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy oszuści podszywają się pod banki. W ubiegłym miesiącu CSIRT KNF ostrzegał klientów PKO BP przed fałszywą stroną banku. Podobne zagrożenie dotyczyło również Banku Pekao. W jednym z komunikatów informowano o niebezpiecznych reklamach na portalu Facebook, w których oszuści podszywali się pod ten bank. „Po kliknięciu w reklamę, ofiara trafia na złośliwą stronę, gdzie jest nakłaniana do instalacji fałszywej aplikacji PeoPay CASHBACK” – wyjaśniał CSIRT KNF.

Jak się bronić?

KNF podkreśla, że aby uniknąć oszustwa, klienci banków powinni zachować szczególną ostrożność. Oto kilka podstawowych zasad:

  1. Sprawdzaj adres strony – upewnij się, że strona internetowa, na której się znajdujesz, jest prawdziwa. Zwróć uwagę na drobne różnice w adresie URL, które mogą wskazywać na fałszywą stronę.

  2. Nie udostępniaj danych – nigdy nie wprowadzaj swoich danych logowania na podejrzanych stronach internetowych. Banki nigdy nie proszą o podanie loginu i hasła poza oficjalnymi stronami.

  3. Uważaj na podejrzane reklamy – kliknięcie w reklamę na mediach społecznościowych może przekierować Cię na złośliwą stronę. Zawsze sprawdzaj autentyczność linków, zanim na nie klikniesz.

  4. Korzystaj z aplikacji bankowych – instaluj aplikacje bankowe tylko z oficjalnych sklepów z aplikacjami, takich jak Google Play czy App Store.

KNF apeluje: „Nie dajcie się okraść!” i zachęca do zachowania czujności. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skontaktować się bezpośrednio z bankiem lub zgłosić podejrzaną stronę do zespołu CSIRT KNF.

W obliczu rosnącej liczby cyberataków, klienci banków muszą być bardziej świadomi zagrożeń i podejmować kroki, aby chronić swoje finanse. Przestrzeganie powyższych zasad może znacznie zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą oszustwa.

Udostępnij:

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty