Nagły wzrost rezerwacji mieszkań

Poznaj autora
Udostępnij

W połowie kwietnia 2024 roku, po okresie względnej stagnacji na początku roku, rynek nieruchomości w Polsce zarejestrował gwałtowny wzrost liczby rezerwacji nowych mieszkań, szczególnie w Warszawie i Poznaniu.

Z raportu „Rzeczpospolitej” wynika, że w pierwszej połowie kwietnia klienci rezerwowali średnio 140 lokali dziennie, co znacząco przekracza średnią z poprzednich miesięcy, gdzie liczba ta wynosiła 90 lokali dziennie.

Stolica nadal na czele rynku

Katarzyna Kuniewicz, szefowa działu badań rynku w Otodom Analytics, podkreśla, że główny wpływ na zwiększoną aktywność miała stolica, gdzie rezerwacje mieszkań wzrosły w ponad 50 projektach deweloperskich. “Nie można mówić o manipulacji rynkiem przez deweloperów, ponieważ dane nie wykazują żadnych anomalii czy kumulacji rezerwacji w pojedynczych firmach,” mówi Kuniewicz.

Rynkowe reakcje na program „Kredyt na start”

Zmiany na rynku mieszkaniowym są również powiązane z wprowadzeniem nowego rządowego programu „Kredyt na start”, który skłonił wiele osób do wstrzymania decyzji o zakupie mieszkania. Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE, zauważa, że potencjalni kupujący czekają na finalizację ustawy, mając nadzieję skorzystać z dopłat do pożyczek. “Opublikowanie projektu ustawy sprawia, że decyzja o przesunięciu zakupu mieszkania dotyczy tylko kilku miesięcy, co jest korzystne dla klientów,” wyjaśnia Mikulska.

Deweloperzy dostosowują się do zmieniającego się rynku

W odpowiedzi na zwiększone zainteresowanie i oczekiwania klientów, deweloperzy zapowiadają nie tylko wydłużenie okresów rezerwacji, ale również zwiększenie dostępności mieszkań. To wskazuje na elastyczność branży, która stara się dostosować do bieżących warunków rynkowych.

Podsumowując, pierwsza połowa kwietnia 2024 roku przyniosła znaczne ożywienie na rynku mieszkaniowym w Polsce, skoncentrowane głównie w dwóch głównych miastach. Zarówno deweloperzy, jak i potencjalni kupujący, zdają się teraz bardziej niż kiedykolwiek skupić na strategiach, które najlepiej odpowiadają na dynamiczne zmiany rynkowe.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty