Dynamiczny wzrost rezerwacji mieszkań dzięki projektowi „Kredyt na start”

Poznaj autora
Udostępnij

W ciągu pierwszych tygodni kwietnia 2024 roku nastąpił wyraźny wzrost liczby rezerwowanych mieszkań w Polsce, przekraczający nawet wyniki z poprzedniego roku. Wpływ na tę sytuację miał rządowy projekt „Kredyt na start”, który zwiększył zainteresowanie kupujących na rynku nieruchomości.

W pierwszej połowie kwietnia klienci rezerwowali średnio 140 mieszkań dziennie, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do średniej 90 lokali z ostatnich dwóch miesięcy. „Jest to znacząca liczba, szczególnie że w ubiegłym roku, kiedy wprowadzono program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, rezerwacje osiągały maksymalnie 110-120 dziennie,” mówi Katarzyna Kuniewicz z Otodom Analytics. Najwięcej rezerwacji tradycyjnie notuje Warszawa, a także Poznań.

Wzrost oferty deweloperskiej wspiera rynek

Również deweloperzy odpowiedzieli na rosnące zainteresowanie rynkiem, zwiększając swoją ofertę. Szczególnie widoczne jest to w Poznaniu, gdzie oferta mieszkań wzrosła o 45% r/r, osiągając rekordowy poziom 3050 lokali na sprzedaż. W Warszawie również odnotowano wzrost o 8% r/r, z około 3,7 tys. oferowanych mieszkań w pierwszym kwartale 2024 roku.

„Kredyt na start” mobilizuje kupujących

Znaczący wzrost liczby rezerwacji mieszkań w pierwszym kwartale 2024 roku można przypisać wprowadzeniu rządowego programu „Kredyt na start”. Ten projekt, podobnie jak jego poprzednik „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, zmotywował potencjalnych kupujących, którzy obawiają się przyszłych wzrostów cen, do szybszych decyzji zakupowych.

Różnice w porównaniu do poprzedniego roku

W odróżnieniu od sytuacji w 2023 roku, gdzie popyt napędzany zapowiedzią „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” spotkał się z niedoborem oferty związanym z wyhamowaniem inwestycji w 2022 roku, obecnie deweloperzy znacznie zwiększyli liczbę nowych budów. Dane z Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w lutym 2024 roku rozpoczęto budowę ponad 14 tys. nowych mieszkań, co jest najlepszym wynikiem od czerwca 2022 roku.

Podsumowując, projekt „Kredyt na start” ma już widoczny wpływ na rynek nieruchomości, przyczyniając się do zwiększenia liczby rezerwacji mieszkań oraz pobudzając ofertę deweloperów, co w rezultacie może przyczynić się do stabilizacji cen na rynku mieszkaniowym w Polsce.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty