Kredyt #naStart już w połowie stycznia? Wiceminister Tomczak: To możliwe!

Poznaj autora
Udostępnij

Projekt rządowego programu “Kredyt mieszkaniowy #naStart” ma trafić do parlamentu tuż po wakacjach – poinformował w środę w Senacie wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak.

Resort planuje, aby ustawa została uchwalona jeszcze w tym roku, a program wszedł w życie 15 stycznia 2025 roku.

“Wielu Polaków czeka na to rozwiązanie. Zakładamy, że projekt pojawi się w parlamencie najprawdopodobniej zaraz po wakacjach. Chcielibyśmy, żeby ustawa została przyjęta w tym roku. Planujemy wejście tych przepisów 15 stycznia” – powiedział podczas posiedzenia plenarnego Senatu wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak, odpowiadając na pytania senatorów.

Wiceszef resortu dodał, że projekt jest obecnie procedowany i w ciągu najbliższych tygodni zostanie skierowany do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Tomczak wyraził nadzieję, że proces legislacyjny zakończy się przed końcem roku, co pozwoli na uruchomienie programu zgodnie z planowanym terminem.

“Jest to kredyt wieloletni, w wariancie 0 procent skierowany do rodzin z dziećmi. Chodzi o to, żeby wesprzeć te rodziny, które jeszcze nie nabyły pierwszego mieszkania. A pamiętajmy, że koszt związany z odsetkami kredytów hipotecznych w polskim systemie bankowym jest jednym z wyższych w Europie” – powiedział Tomczak, wskazując, że stanowi to główną barierę w zdobyciu przez rodziny pierwszego mieszkania.

Tomczak zaznaczył, że resort przewiduje funkcjonowanie “Kredytu mieszkaniowego #naStart” przez kilka lat, co ma się przyczynić do zwiększenia dostępności mieszkań. “Chcemy stworzyć rozwiązanie nie doraźne, ale co najmniej czteroletnie, które ustabilizuje sytuację” – podkreślił wiceminister. Program ma na celu nie tylko pomoc rodzinom w zakupie pierwszego mieszkania, ale także długoterminowe zwiększenie dostępności mieszkań na rynku.

“Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. Po przedstawieniu ostatecznej wersji projektu będziemy gotowi na rozmowy. Zapraszamy do ministerstwa” – zadeklarował Tomczak, wskazując na gotowość resortu do współpracy i uwzględnienia różnych opinii i sugestii podczas dalszych prac nad ustawą.

W środę w Senacie odbyła się debata plenarna dotycząca nowelizacji ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, ustawy o dokumentach publicznych oraz ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Ustawy te trafią teraz do prezydenta, ponieważ senatorowie nie zgłosili do nich poprawek. Głosowanie odbędzie się pod koniec posiedzenia izby wyższej.

Rządowy program “Kredyt mieszkaniowy #naStart” ma na celu wsparcie rodzin z dziećmi w zakupie pierwszego mieszkania poprzez oferowanie kredytu z oprocentowaniem 0%. Projekt ustawy jest na zaawansowanym etapie procedowania i ma szansę wejść w życie już 15 stycznia 2025 roku. Wiceminister Jacek Tomczak wyraził nadzieję na szybką ścieżkę legislacyjną i zapowiedział otwartość na propozycje i dialog w sprawie ostatecznego kształtu ustawy. Program ma funkcjonować przez co najmniej cztery lata, co ma przyczynić się do zwiększenia dostępności mieszkań na rynku.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty