Coraz więcej Polaków zarabia w walucie obcej. Jakie możliwości kredytowe mają osoby z dochodami w euro w Polsce?

Poznaj autora
Udostępnij

W Polsce, liczba specjalistów, informatyków i menedżerów otrzymujących wynagrodzenie w walutach obcych, takich jak euro, wzrasta. Ci profesjonaliści często pragną nabywać nieruchomości w kraju za pomocą kredytu hipotecznego. Jakie opcje mają do dyspozycji?

Kredyt hipoteczny w EUR

Zgodnie z rekomendacją KNF, kredyt hipoteczny można uzyskać tylko w walucie, w której osoba posiada główne źródło dochodu. Dlatego Polacy zarabiający w euro mogą ubiegać się o kredyt tylko w tej walucie. Podobna zasada dotyczy osób otrzymujących wynagrodzenie w koronach szwedzkich czy norweskich.

W Polsce kredyty hipoteczne w innych walutach niż PLN są niedostępne. Dlatego osoby z dochodami w walutach takich jak GBP, USD czy CZK mogą napotkać trudności w uzyskaniu finansowania.

Dwa główne banki oferujące kredyty w euro to Alior Bank i Bank Pekao. Alior wymaga, aby dochód w EUR wynosił co najmniej równowartość 5000 zł, z minimalnym wkładem własnym wynoszącym 26%. Okres kredytowania wynosi 360 miesięcy. Z kolei Bank Pekao posiada bardziej restrykcyjne kryteria, w tym krótszy okres kredytowania i wyższy minimalny wkład własny. Dodatkowo, Pekao wymaga od klienta przelewania wynagrodzenia przez co najmniej 6 miesięcy bezpośrednio od pracodawcy do polskiego banku, co może być utrudnieniem.

Interesującą kwestią jest sytuacja osób z dochodami w różnych walutach, np. jedna osoba zarabia w PLN, a druga w euro. Niektóre banki, takie jak BNP Paribas czy Bank Millennium, uwzględniają w pewnym stopniu dochód walutowy przy wniosku o kredyt w PLN.

W kontekście działalności gospodarczej, banki zwykle wymagają przedstawienia ostatniej deklaracji PIT oraz książki przychodów i rozchodów. Ciekawostką jest, że niektóre instytucje finansowe zaczęły akceptować dochód w walucie obcej jako główne źródło dochodu, udzielając na tej podstawie kredytu hipotecznego w PLN.

Podsumowując, marże kredytów walutowych w Polsce wynoszą od 4% do 5%, z łącznym oprocentowaniem w granicach 6-7%. Oferowane są jedynie w formie zmiennego oprocentowania. Chociaż są to stawki niższe niż w przypadku kredytów w PLN, są one wyższe niż w wielu innych krajach europejskich.

Słowa kluczowe: kredyt hipoteczny, kredyt hipoteczny Wrocław, ekspert finansowy Wrocław, dobry doradca finansowy, najlepszy kredyt hipoteczny, doradca kredytowy, kredyt hipoteczny w euro, kredyt hipoteczny dla zarabiających w euro