Dom jednorodzinny nadal marzeniem większości Polaków

Poznaj autora
Udostępnij

Według najnowszego raportu Otodom, aż 71 proc. Polaków marzy o domu jednorodzinnym. Raport, który bada dobrostan mieszkańców Polski w ich miejscu zamieszkania, pokazuje, że jesteśmy zadowoleni ze swojej sytuacji mieszkaniowej. Średnia ocena szczęścia mieszkańców Polski wyniosła 6,92 na 10 punktów.

Świadome decyzje na rynku mieszkaniowym

Anna Adrian, dyrektorka marketingu Otodom, podkreśla, że badanie dobrostanu w miejscu zamieszkania jest trudne, ale ważne. To istotne informacje dla deweloperów, agentów nieruchomości oraz osób sprzedających i wynajmujących nieruchomości, gdyż pokazują, czym kierujemy się przy wyborze własnego mieszkania.

„Już po raz czwarty podjęliśmy się wyzwania oceny dobrostanu Polek i Polaków oraz zbadania, czym jest dla nich szczęśliwy dom. Wszystko po to, aby wspierać ich w podejmowaniu świadomych decyzji na rynku mieszkaniowym” – mówi Anna Adrian.

Młodzi dorośli największą siłą popytową

Z badania Otodom wynika, że w ciągu ostatniego roku aż 41 proc. respondentów było aktywnych na rynku nieruchomości lub planuje taką aktywność w najbliższych 12 miesiącach. Młodzi dorośli w wieku 18-25 lat stanowią największą siłę popytową, z 66 proc. przyznających, że zamierzają poszukiwać mieszkania lub działają w tym zakresie.

Nie chcemy mieszkać na wynajmie

Ponad 2/3 badanych żyje we własnych mieszkaniach lub domach, a tylko 16 proc. w lokalach wynajmowanych. Właściciele nieruchomości deklarują wyższy poziom dobrostanu niż najemcy (7,2 w skali 10-stopniowej w porównaniu do 6,5). Większość respondentów nie chce mieszkać na wynajmie, a 72 proc. młodych dorosłych nie przewiduje życia w wynajmowanym mieszkaniu w długim okresie.

Kredyt hipoteczny, ale nie za wszelką cenę

Młodzi dorośli nie chcą rezygnować ze swojego stylu życia, zaciągając kredyt hipoteczny. 59 proc. osób w wieku 18-25 lat i 53 proc. w wieku 26-35 lat zdecyduje się na kredyt, jeśli jego koszt nie wpłynie na ich dotychczasowe życie. Gotowość do kompromisów rośnie wraz z wiekiem.

Dobrostan dojrzewa najdłużej

Starsze osoby zwracają uwagę na projekty modernizacji mieszkań i osiedli. Tomasz Sobierajski, współautor raportu, podkreśla, że rozwijanie kooperatyw umożliwiających wspólne życie młodszych i starszych powinno być jednym z głównych kierunków rozwoju mieszkalnictwa w Polsce.

Agnieszka Labus, założycielka Fundacji LAB60+, zwraca uwagę na rosnącą populację osób powyżej 60. roku życia, które w 2060 roku będą stanowić ponad 38 proc. ogółu populacji Polski. Pięć różnych generacji współistnieje obecnie, co tworzy unikalne możliwości wymiany doświadczeń.

Szczęście ma cztery łapy

Zwierzęta domowe mają pozytywny wpływ na poczucie szczęścia. Blisko 7 na 10 badanych mieszka z czworonogami. Polacy najczęściej opiekują się psami (47 proc.) lub kotami (35 proc.), co wpływa na ich dobrostan i komfort w miejscu zamieszkania.

Raport Otodom wyraźnie pokazuje, że dom jednorodzinny pozostaje marzeniem większości Polaków, a młodzi dorośli są największą siłą popytową na rynku nieruchomości. Świadomość i zrozumienie potrzeb mieszkańców na różnych etapach życia są kluczowe dla kształtowania polityki mieszkaniowej w Polsce.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty