Deweloperzy już dostosowują ofertę do programu “Kredyt na start”

Poznaj autora
Udostępnij

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ujawniło szczegóły nowego programu wspierającego zakup pierwszego mieszkania, znany jako “Kredyt na start”. Program ten przyciąga zarówno deweloperów, jak i osoby planujące budowę własnego domu, co zauważa “Gazeta Wyborcza”.

Minister Krzysztof Hetman podkreślił, że nowe przepisy, będące częścią strategii rozwoju budownictwa i mieszkalnictwa, mają wejść w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy obecnie przechodzi fazę konsultacji.

Z analiz Otodom Analytics wynika, że deweloperzy są już przygotowani na wprowadzenie tego programu. W pierwszym kwartale tego roku sprzedali 12,4 tys. lokali mieszkalnych w siedmiu głównych miastach Polski, co oznacza wzrost o 14% rocznie, mimo spadku o 7% w porównaniu do poprzedniego kwartału. W pierwszym kwartale do sprzedaży wprowadzono 15,9 tys. nowych mieszkań, co stanowi wzrost o 6% w stosunku do poprzedniego kwartału i aż o 120% rok do roku.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w marcu deweloperzy oddali do użytkowania 11 327 mieszkań, co jest wynikiem lepszym o 1,5 tys. niż w lutym. Uzyskali również blisko 20 tys. pozwoleń na budowę nowych lokali, co oznacza wzrost o ponad 4 tys. w stosunku do lutego oraz o 6,6 tys. więcej niż w marcu poprzedniego roku.

Również liczba rozpoczętych budów jest imponująca. W marcu rozpoczęto budowę 15 764 mieszkań, co jest wynikiem lepszym o 1,5 tys. niż w lutym i o 4,7 tys. więcej niż w marcu poprzedniego roku.

Działania te były prawdopodobnie intensyfikowane przez nadchodzące zmiany w prawie dotyczące tzw. patodeweloperki, które miały wejść w życie w kwietniu, ale termin ten został przesunięty, motywując deweloperów do uzyskania jak najwięcej zezwoleń na starych zasadach.

Podobnie, program “Kredyt na start” jest kolejnym czynnikiem motywującym do intensyfikacji działań. W poprzednim roku, kiedy obowiązywał program “Bezpieczny kredyt 2 proc.”, mieszkania sprzedawały się bardzo szybko. Deweloperzy spodziewają się podobnego zainteresowania nowym programem, co skłania ich do dostosowywania oferty pod jego wymogi.

Zainteresowanie prywatnych inwestorów programem jest jednak różne. Wiele osób zdecydowało się na rozpoczęcie budowy, nie czekając na decyzje polityków, z obawy przed nagłymi wzrostami cen materiałów budowlanych.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty