„Bezpieczny kredyt 2 proc.” – Liczba wniosków przekracza 100 tysięcy

Poznaj autora
Udostępnij

W dniu 28 grudnia 2023 roku liczba wniosków o kredyt w ramach popularnego programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” osiągnęła rekordowy poziom, przekraczając 100 tysięcy.

Informację tę przekazała w mediach społecznościowych Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP). Dane te potwierdza zamieszczona przez nią infografika, z której wynika, że liczba podpisanych umów kredytowych wynosi już ponad 56,9 tysiąca.

Program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, cieszący się dużym zainteresowaniem, został tymczasowo wstrzymany w oczekiwaniu na decyzję o jego przyszłości i ewentualnej kontynuacji. Wachnicka przypomniała, że banki mają czas na rejestrację wniosków w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) do 7 stycznia.

Do 28 grudnia 2023 roku zarejestrowano łącznie 101 888 wniosków o kredyt, co stanowi wzrost o 7,7 tysiąca w ciągu tygodnia. Liczba zawartych umów kredytowych wzrosła o ponad 1,1 tysiąca, osiągając 56 942. Dodatkowo, zauważalny jest również wzrost w zakresie założonych kont mieszkaniowych – ich liczba wzrosła o ponad 200, osiągając 5 115.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że limit środków na dopłaty do kredytów w ramach programu na lata 2023 i 2024 został wyczerpany, a obecnie trwają intensywne prace nad opracowaniem nowej formuły wsparcia dla kredytobiorców.

“Bezpieczny kredyt” to inicjatywa wprowadzona przez ustawę z 1 lipca, mająca na celu pomoc państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Oferta ta zawiera dopłaty do rat kredytowych oraz możliwość założenia konta mieszkaniowego z premią z budżetu państwa. Kredyty w ramach tego programu mają być udzielane do końca 2027 roku przez banki współpracujące z BGK.

Kredyt w ramach tego programu jest dostępny dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Jego maksymalna kwota to 500 tys. zł, a w przypadku kredytobiorców z rodziną – 600 tys. zł. Minimalny wkład własny wynosi 200 tys. zł, przy czym w razie jego braku możliwe jest skorzystanie z gwarancji BGK. Dopłata do raty kredytowej przysługuje przez 10 lat, a oprocentowanie kredytu w tym okresie wynosi 2% plus ewentualne marże, prowizje i inne opłaty bankowe. Jeśli w okresie korzystania z dopłat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je lub zakupi inną nieruchomość, straci prawo do dopłat i będzie musiał zwrócić już uzyskane wsparcie.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty