W komunikacie z dnia 28 grudnia 2023 r., Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ogłosił plany dotyczące przyszłości programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Zgodnie z zapowiedzią banku, 1 stycznia 2024 roku ma zostać opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) oficjalny komunikat dotyczący wstrzymania przyjmowania wniosków o ten popularny produkt kredytowy.
Informacja dot. osiągnięcia ustawowych progów limitów dopłat w Bezpiecznym kredycie 2%
Z zarejestrowanych w systemie ewidencji dopłat wniosków o udzielenie Bezpiecznego kredytu 2% wynika, że osiągnięte zostały ustawowe progi limitów dopłat (90 proc. dla roku 2024 i 75 proc. dla kolejnych lat). Dlatego 1 stycznia 2024 r. opublikujemy w Biuletynie Informacji Publicznej BGK komunikat o wstrzymaniu przyjmowania wniosków przez banki kredytujące od dnia następnego (2 stycznia 2024 r.).
Jednocześnie informujemy, że prawo do dopłat uzyskają kredytobiorcy, których wnioski złożone do 31 grudnia 2023 roku włącznie, zostaną prawidłowo zarejestrowane przez banki kredytujące w systemie ewidencji dopłat do końca dnia 7 stycznia 2024 r.
Informację tę przekazaliśmy bankom kredytującym.
Decyzja ta oznacza, że od 2 stycznia 2024 roku banki współpracujące z BGK nie będą już przyjmować nowych wniosków na Bezpieczny Kredyt 2%. Program ten, uruchomiony przez BGK, miał na celu wspieranie obywateli i przedsiębiorców w realizacji ich celów inwestycyjnych i konsumpcyjnych poprzez oferowanie kredytów na preferencyjnych warunkach.
BGK podkreśla, że decyzja o zaprzestaniu przyjmowania nowych wniosków jest wynikiem analizy aktualnej sytuacji rynkowej oraz potrzeb dostosowania oferty do zmieniających się warunków ekonomicznych. Bank zaznacza również, że wszelkie wnioski złożone do końca 2023 roku będą rozpatrywane zgodnie z dotychczasowymi zasadami.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazuje tymczasem, że resort prowadzi prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców. „W związku z wyczerpaniem ustawowego łącznego limitu na 2023 i 2024 rok na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2 proc. Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców” – podano w komunikacie.