Ile “Bezpiecznych kredytów 2 proc.” udzieliły banki? MRiT podało dane

Poznaj autora
Udostępnij

Banki w Polsce udzieliły ponad 37 tysięcy “Bezpiecznych kredytów” z oprocentowaniem 2 procent, jak poinformował w poniedziałek PAP resort rozwoju i technologii (MRiT). Liczba wniosków o przyznanie takiego kredytu przekroczyła 86 tysięcy, wskazując na znaczne zainteresowanie programem.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśliło również wzrost liczby założonych kont mieszkaniowych, które osiągnęły poziom 4 tysięcy 405. Na tych kontach zgromadzono blisko 18,5 miliona złotych, a średnia kwota lokat wynosi 4180 złotych.

Szef MRiT Waldemar Buda zaznaczył, że dzięki “Bezpiecznemu kredytowi” ponad 37 tysięcy osób spełniło marzenie o własnym mieszkaniu. Zauważył także, że liczba podpisywanych umów z bankami systematycznie rośnie, co świadczy o skuteczności programu. Podkreślił również korzyści płynące z rosnącej popularności Kont Mieszkaniowych.

Do 16 listopada zawarto 37 tysięcy 62 umowy w ramach programu, na łączną kwotę ponad 15 miliardów złotych. Średnia wartość udzielonego kredytu to 404 tysiące 764 złote.

W chwili obecnej umowy na oferowanie “Bezpiecznego kredytu” podpisało 13 banków. Dołączyć do nich ma Santander Bank Polska SA od 29 listopada.

Program “Bezpieczny kredyt”, wprowadzony od 1 lipca 2022 roku, oferuje dopłaty do rat oraz możliwość założenia konta mieszkaniowego z premią z budżetu państwa. Przewiduje się, że kredyty będą udzielane do 31 grudnia 2027 roku przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

“Bezpieczny kredyt” jest przeznaczony na pierwsze mieszkanie, a jego kwota nie może przekroczyć 500 tysięcy złotych, lub 600 tysięcy w przypadku prowadzenia gospodarstwa domowego z małżonkiem lub posiadania co najmniej jednego dziecka. Wkład własny nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. Istnieje także możliwość skorzystania z gwarancji BGK przy braku wkładu własnego.

Dopłata do rat kredytowych przysługuje przez 10 lat, przy czym oprocentowanie dla kredytobiorcy wynosi 2 procent powiększone o marżę bankową i ewentualne dodatkowe opłaty. W przypadku sprzedaży mieszkania, wynajęcia go innej osobie, lub zakupu innej nieruchomości w okresie korzystania z dopłat, kredytobiorca traci prawo do wsparcia i musi zwrócić otrzymane dotąd dopłaty.