Zdolność kredytowa Polaków: powrót do poziomu przed podwyżkami stóp procentowych

Poznaj autora
Udostępnij

Zdolność kredytowa Polaków jest na progu osiągnięcia poziomu z 2021 roku, co jest sygnałem ożywienia gospodarczego po dwóch latach zmienności. W obliczu tak dynamicznych zmian na rynku kredytowym, nie dziwi fakt, że Polacy chętnie korzystają z ofert banków, kiedy tylko pojawia się taka okazja.

Z najnowszych danych przeprowadzonej ankiety przez HREIT wynika, że przeciętna trzyosobowa rodzina z dochodem równym dwóm średnim wynagrodzeniom krajowym, może obecnie liczyć na kredyt w wysokości prawie 644 tys. złotych na zakup nieruchomości. To wzrost o ponad 5% w porównaniu z poprzednim miesiącem, głównie dzięki rosnącym wynagrodzeniom oraz obniżkom stóp procentowych.

Jednak nie wszystkie wieści są tak optymistyczne. Mimo generalnej poprawy, niektóre banki poinformowały o planach podwyższenia oprocentowania kredytów. Na szczęście, wiele z nich zdecydowało się także obniżyć dodatkowe koszty, co dla wielu klientów może okazać się korzystniejszą ofertą.

Może zaintetesuje Cię:

Przyglądając się zmienności zdolności kredytowej od końcówki 2021 roku, można zaobserwować istotne wahania. Jeszcze we wrześniu 2021 roku, zdolność kredytowa wynosiła aż 700 tysięcy złotych dla przykładowej rodziny. Niestety, zaostrzenie polityki kredytowej spowodowało drastyczny spadek tej kwoty do poniżej 400 tysięcy złotych. Aktualny poziom zdolności kredytowej na poziomie 644 tys. złotych jest zatem znaczącym wzrostem i zbliża się do poziomu sprzed cyklu podwyżek stóp procentowych.

Popularność programu “Bezpieczny Kredyt 2%” nie słabnie. Co tydzień podpisywane są umowy na łączne kwoty przekraczające miliard złotych. Niestety, środki przewidziane na ten program mogą się wyczerpać już na początku przyszłego roku, co stanowi wyzwanie dla potencjalnych kredytobiorców.

Dla wielu Polaków, zdolność do uzyskania kredytu w wysokości 600-700 tysięcy złotych staje się standardem. W obecnej sytuacji rynkowej, singiel z dochodem netto w wysokości 5-7 tysięcy złotych może liczyć na kredyt w wysokości pół miliona złotych. Dla rodzin z dzieckiem, kwota ta może sięgnąć nawet 600 tysięcy złotych przy dochodzie netto 8-10 tysięcy złotych.

Podsumowując, rynek kredytowy w Polsce przeżywa chwile ożywienia, ale również stawia przed kredytobiorcami i bankami liczne wyzwania. Kluczem do sukcesu będzie zdolność do dostosowywania się do dynamicznie zmieniających się warunków i potrzeb klientów.

Źródło: Bartosz Turek, Główny analityk HREIT.