Wzrost liczby oddanych do użytku mieszkań, ale budownictwo w stagnacji

Poznaj autora
Udostępnij

W drugim kwartale tego roku, liczba mieszkań oddanych do użytku w Polsce wzrosła o 3,6% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, osiągając wartość ok. 56,5 tys. – jak poinformował w piątek Narodowy Bank Polski.

Niestety, to jedyne dobre wieści ze świata nieruchomości. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, liczba nowo rozpoczętych budów jest najniższa od siedmiu lat.

W relacji do pierwszego kwartału 2023 r., oddano do użytku o 2,1% więcej mieszkań. Większość z nich (61%) została oddana przez deweloperów. Mimo to, liczba nowych budów w drugim kwartale 2023 r. drastycznie spadła, osiągając jedynie 44,5 tys. – o 30,5% mniej rok do roku.

To spadek jest efektem wyhamowania boomu mieszkaniowego, który miał miejsce dwa-trzy lata temu. W tym samym okresie, deweloperzy rozpoczęli budowę jedynie 24,5 tys. lokali, co stanowi wynik o ponad 38% gorszy w porównaniu z 2022 rokiem. Również inwestorzy indywidualni zanotowali spadek, rozpoczynając budowę jedynie 20,9 tys. nowych domów – o 18,1% mniej niż w roku ubiegłym.

Sytuacja nieco poprawiła się w sierpniu, z niewielkim odbiciem w liczbie rozpoczętych budów. Czy jest to efekt wzrostu popytu spowodowanego uruchomieniem programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”? Tego na pewno nie można stwierdzić, ale na rynku zniknęła znaczna liczba mieszkań.

Chociaż wartość nowych kredytów mieszkaniowych w drugim kwartale 2023 r. była niższa niż w tym samym okresie 2022 r., uruchomienie programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” na początku lipca 2023 r. spowodowało znaczny wzrost popytu na hipoteki na początku trzeciego kwartału. Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej, w lipcu liczba wniosków o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 208,3%, a w sierpniu zanotowano kolejny wzrost – o 213,8% w ujęciu rocznym.

Mimo tych danych, nadal istnieje wiele wyzwań związanych z rynkiem nieruchomości w Polsce. Wzrost liczby oddanych do użytku mieszkań nie idzie w parze z nowymi budowami, co może wskazywać na nadchodzące problemy w dostępie do mieszkań dla wielu Polaków w najbliższej przyszłości.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty