Wakacje kredytowe 2024. Prezydent podpisał ustawę

Poznaj autora
Udostępnij

Wakacje kredytowe, stały się poważną ulgą dla tysięcy Polaków, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, zwłaszcza w związku z pandemią COVID-19. Teraz, dzięki podpisaniu przez Prezydenta Andrzeja Dudę noweli ustawy przedłużającej tę pomoc na rok 2024, Polacy mają nadzieję na kontynuację wsparcia w spłacie kredytów mieszkaniowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, kredytobiorcy mający problemy ze spłatą rat kredytowych będą mogli zawiesić płatności dwukrotnie w okresie letnim, od 1 czerwca do 31 sierpnia, oraz dwukrotnie w okresie jesienno-zimowym, między 1 września a 31 grudnia. Warunkiem skorzystania z wakacji kredytowych będzie przekroczenie raty kredytowej 30 procent dochodu gospodarstwa domowego lub posiadanie na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci. Jednakże, taka ulga będzie dostępna tylko dla kredytów o wartości nieprzekraczającej 1,2 miliona złotych.

Przewidziano również zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Maksymalna pomoc dla kredytobiorców zostanie zwiększona do 3 tysięcy złotych, a okres pomocy wydłużony do 40 miesięcy. To istotne wsparcie dla osób znalazłych się w trudnej sytuacji finansowej, w tym także dla kredytobiorców walutowych. Pomoc będzie udzielana w formie pożyczki, którą można spłacać w 200 ratach, a łączna wartość pożyczki wynosić będzie 120 tysięcy złotych.

W ramach nowelizacji ustawy, przewidziano również zmiany w terminach wstrzymania płatności rat kredytów zaciągniętych w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na cele inwestycyjno-budowlane. Osoby spłacające takie kredyty będą miały możliwość zawieszenia spłaty przez cztery miesiące w 2024 roku.

Nowe przepisy dotyczą także opłat spółdzielczych. Choć nowela odnosi się do obowiązku stosowania opłat spółdzielczych na poziomie z końca 2023 roku, nie obejmuje opłat, których wysokość jest niezależna od spółdzielni mieszkaniowych.

Decyzja o przedłużeniu wakacji kredytowych na rok 2024 ma swoje konsekwencje finansowe. Według szacunków resortu finansów, państwo straci na tym 625 milionów złotych z tytułu podatku CIT, który nie będzie pobrany od banków. Jednakże, koszt wakacji dla banków szacuje się na około 4,7 miliarda złotych, co stanowi obciążenie, ale zdecydowanie mniejsze niż w poprzednich latach, gdzie koszt sięgał ponad 15 miliardów złotych.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, otwierając drogę do kolejnego roku ulgi dla kredytobiorców w Polsce. Wsparcie to nie tylko przynosi ulgę w spłacie rat kredytowych, ale także stanowi solidarną odpowiedź na trudności finansowe, z którymi wielu Polaków boryka się w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty