We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), na którym zostaną podjęte decyzje dotyczące przyszłości stóp procentowych w Polsce.
Według ekonomistów, w tym Kamila Łuczkowskiego z Banku Pekao, nie należy spodziewać się obniżki stóp ani w październiku, ani do końca bieżącego roku. Co więcej, prognozy banku wskazują, że stopy procentowe mogą pozostać na niezmienionym poziomie co najmniej do końca 2025 roku.
“Nie będzie obniżki stóp procentowych NBP ani w październiku, ani w tym roku” – stwierdził Kamil Łuczkowski. Dodał również, że Bank Pekao nie przewiduje zmian stóp procentowych w całym 2025 roku.
Aktualny poziom stóp procentowych
Obecnie główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego (NBP), czyli stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc. Utrzymuje się ona na tym poziomie od października 2023 roku, kiedy to RPP zdecydowała się na niewielką obniżkę o 0,25 punktu procentowego.
Inflacja wpływa na decyzje RPP
Ekonomista zwrócił uwagę na najnowszy odczyt inflacji za wrzesień, który może wpłynąć na decyzje Rady. “Naszym zdaniem poniedziałkowy odczyt inflacji za wrzesień może nieco wyhamować widoczny w ostatnim czasie ‘gołębi’ zwrot RPP” – powiedział Łuczkowski. Podkreślił, że choć wzrost rocznej inflacji wynika głównie z efektów bazy, zauważalne jest również rosnące tempo inflacji bazowej.
“Przy prognozach banku oraz NBP, zakładających dalszą poprawę koniunktury w Polsce, wzrost inflacji bazowej będzie kontynuowany. Robi się coraz trudniejszy orzech do zgryzienia dla RPP” – dodał ekonomista.
Przyszłe projekcje i niepewność na rynku
Łuczkowski zaznaczył, że kluczowe będą nadchodzące projekcje inflacji – zarówno listopadowa, jak i marcowa w 2025 roku. “Sądzimy, że przyszła projekcja NBP pokaże wyższą inflację niż wynikająca z ostatniej, lipcowej projekcji. Dodatkowo, ciągle mamy niepewną sytuację co do dalszego odmrażania cen energii. RPP na pewno zwróci uwagę na rosnącą inflację bazową i wynikającą z tego presję inflacyjną” – wyjaśnił.
Oczekiwania rynku finansowego
Spośród 23 ankietowanych przed październikowym posiedzeniem ośrodków prognostycznych, jedynie sześć spodziewa się obniżek stóp procentowych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Mediana oczekiwań wskazuje na wznowienie obniżek dopiero od drugiego kwartału 2025 roku, poczynając od 25 punktów bazowych na kwartał i łącznie w całym roku o 100 punktów bazowych.
Podobne sygnały płyną z ostatnich wypowiedzi członków RPP, którzy sugerują, że najwcześniejszym momentem na ewentualną obniżkę stóp może być marzec 2025 roku. Jednak musiałyby zaistnieć wyjątkowo sprzyjające okoliczności makroekonomiczne, by do tego doszło. Bardziej prawdopodobne wydają się więc późniejsze działania Rady.
Globalne czynniki i kurs walutowy
Analitycy zwracają uwagę na międzynarodowe tendencje w polityce pieniężnej. Rozpoczęte obniżki stóp procentowych w głównych gospodarkach świata mogą mieć wpływ na kształtowanie się krajowego kosztu pieniądza oraz kursu walutowego. W związku z tym obserwatorzy polskiej polityki pieniężnej będą uważnie śledzić globalne ruchy i ich potencjalne skutki dla polskiej gospodarki.