RPP utrzymuje stopy procentowe – bez zaskoczenia

Poznaj autora
Udostępnij

Na ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w tym roku, które odbyło się w środę, podjęto decyzję o utrzymaniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (NBP) na niezmienionym poziomie. Jest to pierwsza decyzja tego typu od lipca, która nie wywołała większych kontrowersji wśród inwestorów i analityków.

Bez zmian w stopach procentowych

Stopy procentowe NBP zostały utrzymane na następujących poziomach:

Opracowanie własne na podstawie nbp.pl
źródło: x.com @PKOReserach

Kontekst decyzji RPP

Ta decyzja RPP kończy serię nieoczekiwanych ruchów na rynku finansowym. We wrześniu doszło do znacznego, aczkolwiek zdaniem wielu analityków niepotrzebnego, cięcia stóp procentowych o 75 punktów bazowych (pb). W październiku obserwowano kolejne obniżenie o 25 pb., co było zaskoczeniem dla rynku oczekującego cięcia o 50 pb.

Listopadowa decyzja o utrzymaniu stóp procentowych również przekroczyła oczekiwania, które zakładały kolejne obniżki. Prezes NBP, Adam Glapiński, w listopadzie zasugerował, że seria obniżek stóp może dobiegać końca, a do marca nie przewiduje się dalszych zmian.

Uzasadnienie ostatniej decyzji

RPP tłumaczy swoją decyzję niską presją popytową i kosztową w polskiej gospodarce oraz spadkiem presji inflacyjnej na świecie. Zgodnie z grudniowym komunikatem, obserwuje się spadek inflacji, choć inflacja bazowa w większości gospodarek nadal pozostaje podwyższona.

Przyszłość Polityki Monetarnej

Ostatnie działania RPP sugerują zakończenie cyklu podwyżek stóp, który trwał od października 2021 do października 2022. Obecny poziom stóp procentowych według RPP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Ponadto RPP zaznacza, że umocnienie złotego sprzyja obniżaniu inflacji i może być wspierane interwencjami NBP na rynku walutowym.

Wpływ polityki na rynki finansowe

Decyzja o przerwaniu cyklu luzowania polityki pieniężnej, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych, wywołała spekulacje na temat wpływu polityki na decyzje RPP. Związki obecnego prezesa NBP i niektórych członków RPP z partią Prawo i Sprawiedliwość budzą pytania o niezależność banku centralnego.

Nadchodzące wydarzenia

Wszystkie oczy będą teraz zwrócone na czwartkowe wystąpienie prezesa NBP, Adama Glapińskiego. Oczekuje się, że może ono rzucić więcej światła na przyszłą politykę monetarną, chociaż istnieje obawa, że dominującym tematem może być wewnętrzny konflikt w zarządzie banku centralnego.

Podsumowanie

Decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie stanowi ważny moment w polskiej polityce monetarnej, sugerując stabilizację po okresie niepewności. Następne posiedzenie RPP zaplanowane jest na 8-9 stycznia, co daje rynkom czas na przemyślenia i reakcje na obecną politykę.