Przyszłość rynku gruntów w Polsce: Wzrost cen i ograniczona podaż

Poznaj autora
Udostępnij

Przed nami istotne zmiany na rynku gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Najnowsza analiza PKO BP wskazuje na prawdopodobny wzrost cen w ciągu najbliższych 1-2 lat. Za takim scenariuszem przemawiają dwa kluczowe czynniki: ograniczona podaż gruntów oraz rosnący popyt.

Już obecnie w największych miastach Polski ceny gruntów są imponująco wysokie. Przyczynia się do tego ograniczona podaż przy jednoczesnym wzroście popytu, który jest pobudzany przez perspektywę niższych stóp procentowych NBP, łatwiejszy dostęp do kredytu oraz stabilność cen materiałów budowlanych. W raporcie z 25 października Centrum Analiz banku PKO KP podkreślono, że w roku 2022 liczba transakcji gruntowych zmalała aż o połowę, z największym spadkiem dotyczącym gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Pomimo tego, średnia cena za metr kwadratowy tych gruntów znacząco wzrosła, osiągając 19% w miastach i 12% poza nimi.

Dane firmy Cenatorium z pierwszej połowy 2023 r. potwierdzają wysokie ceny gruntów w największych miastach Polski. W Warszawie za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 749 zł., w Gdańsku – 674 zł, a w Krakowie – 596 zł. Wskaźniki te, w połączeniu z danymi firmy redNet Consulting, wskazują na przyspieszenie wartości gruntu w kosztach budowy mieszkania, osiągając od 14 do 24 procent.

Jednak nie wszystko jest tak różowe. Ostatnie pięć kwartałów przyniosło spadek w liczbie pozwoleń na budowę mieszkań. Choć dane z września mogą wskazywać na pewną poprawę, trend ten nadal sugeruje wzrost popytu na grunty.

Może zaintetesuje Cię:

Równocześnie analitycy banku przewidują spadek popytu na niezabudowane nieruchomości rolne. Kombinacja czynników, takich jak spadki cen surowców rolnych w 2023 roku, niepewność związana z sytuacją w Ukrainie oraz niekorzystne nastroje w sektorze rolniczym, prawdopodobnie wpłyną na ograniczenie aktywności inwestycyjnej.

Podsumowując, przyszłość rynku gruntów pod zabudowę mieszkaniową w Polsce przynosi wiele niewiadomych. Chociaż prognozy wskazują na wzrost cen, to wiele zależy od szeregu czynników, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, które mogą wpłynąć na kształtowanie się rynku w nadchodzących latach.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.