Deweloperzy zakasali rękawy, ale gotowych mieszkań najmniej od pięciu lat

Poznaj autora
Udostępnij

W świetle najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) październik zapisał się jako miesiąc, w którym liczba nowych budów mieszkań realizowanych przez deweloperów znacząco wzrosła. Niemniej jednak, liczba mieszkań oddawanych do użytku spadła do około 10 tysięcy, co jest najniższym wynikiem od pięciu lat.

Dane GUS wskazują, że w wrześniu 2023 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 12 201 nowych mieszkań. To oznacza wzrost o 17,6% w porównaniu z sierpniem oraz o 40,1% w stosunku do września 2022 r. We wrześniu 2020 r. zanotowano jedynie nieznacznie większy wzrost nowych budów.

Z drugiej strony, inwestorzy indywidualni nie wykazali większej aktywności. Przez ostatnie cztery miesiące liczba nowych budów utrzymywała się na stabilnym poziomie od 6,6 do 6,7 tysięcy.

Pomimo jesiennej aktywności deweloperów, trudno będzie przekroczyć ubiegłoroczne wyniki. W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2023 r. w Polsce rozpoczęto budowę zaledwie 139 tys. nowych mieszkań i domów jednorodzinnych, co oznacza spadek o 15,7% rok do roku.

Może zaintetesuje Cię:

W odniesieniu do mieszkań oddanych do użytku, po sierpniowym wzroście we wrześniu zanotowano spadek do około 10 tysięcy miesięcznie. Jest to wynik niższy o 17,6% w porównaniu z sierpniem i jednocześnie najniższy od pięciu lat.

Co do pozwolenia na budowę, wrzesień 2023 r. był najlepszym miesiącem dla deweloperów, z 16 311 uzyskanych pozwoleń, co stanowi wzrost o 27,9% w porównaniu z sierpniem. Niemniej jednak, liczba tych pozwoleń nie przekłada się bezpośrednio na faktycznie rozpoczęte budowy.

Kwestia ubiegania się o pozwolenia na budowę przez inwestorów indywidualnych jest inna. W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2023 r. uzyskali oni jedynie 55 tys. pozwoleń, co jest najniższym wynikiem od 2014 r.

Zaskakująco, pomimo możliwości budowy większych domów bez formalnego pozwolenia, opierając się jedynie na zgłoszeniu, niewielu inwestorów skorzystało z tej możliwości. Dane z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wskazują, że w pierwszym półroczu 2023 r. z tej opcji skorzystało tylko 1244 osób, co jest najniższym wynikiem od czterech lat.

Podsumowując, mimo że deweloperzy wykazali większą aktywność jesienią, ogólna liczba nowych mieszkań oddawanych do użytku spadła do najniższego poziomu od pięciu lat. Inwestorzy indywidualni również nie wykazują większej inicjatywy w zakresie nowych budów czy ubiegania się o pozwolenia na budowę.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.