Najważniejsze aktualności gospodarcze w tym tygodniu: Polska i świat

Poznaj autora
Udostępnij

W nadchodzących dniach oczekujemy na ważne dane gospodarcze. Z Polski m.in. informacje dotyczące inflacji i sprzedaży detalicznej, natomiast z zagranicy uwaga skierowana jest na decyzje Rezerwy Federalnej.

Polska:

  • Inflacja: W poniedziałek o 14:00 Narodowy Bank Polski poda dane o inflacji bazowej za sierpień. Po spadku w lipcu (10,6%), rynek spodziewa się dalszego obniżenia wskaźnika. Prognozy wskazują na spadek inflacji bazowej do 7,7% pod koniec 2023 i 4,8% na koniec 2024.

  • Dane GUS: Główny Urząd Statystyczny ogłosi w środę informacje o wynagrodzeniach, zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej i koniunkturze konsumenckiej. W czwartek dodatkowe informacje na temat sprzedaży detalicznej oraz budownictwa mieszkaniowego.

  • Obligacje BGK: W środę Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadzi aukcję sprzedaży obligacji na rzecz walki z COVID-19.

  • Rating Moody’s: W piątek agencja ratingowa Moody’s przeprowadzi przegląd ratingu Polski. Aktualnie Polska ma ocenę “A2” ze stabilną perspektywą.

Świat:

  1. Decyzja Rezerwy Federalnej: W środę świat będzie śledził decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej dotyczącą stóp procentowych. Chociaż przewidywania wskazują na utrzymanie obecnych stóp, komunikacja Fed może dostarczyć istotnych wskazówek o przyszłej trajektorii polityki pieniężnej.

  2. Stopy procentowe innych krajów: W nadchodzącym tygodniu wiele krajów, w tym Wielka Brytania, Japonia i Chiny, podejmie decyzje dotyczące stóp procentowych.

  3. Przemówienia przedstawicieli FOMC i ECB: W nadchodzących dniach głos zabiorą m.in. Luis de Guindos i szefowa ECB Christine Lagarde.

  4. Dane makroekonomiczne: W piątek poznamy wstępne odczyty PMI z kilku kluczowych gospodarek oraz dane inflacyjne z strefy euro i Wielkiej Brytanii.

Podsumowując, nadchodzący tydzień przyniesie wiele istotnych informacji dla inwestorów i analityków. Decyzje dotyczące stóp procentowych, aktualizacje gospodarcze oraz przewidywania rynku mogą wpłynąć na globalne rynki finansowe.

Poznaj autora
Udostępnij