Na to czekają kredytobiorcy: Trzy scenariusze decyzji NBP w kontekście stóp procentowych

Poznaj autora
Udostępnij

Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego (NBP) nie zmieniły się od początku października 2023 roku, utrzymując poziom 5,75%.

W obliczu zbliżającej się konferencji prasowej prezesa NBP, Adama Glapińskiego, rynek finansowy oraz kredytobiorcy z niecierpliwością oczekują wskazówek odnośnie możliwych działań Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w roku 2024. Z analiz ekonomistów głównych banków wyłaniają się trzy główne scenariusze, które mogą zaważyć na decyzjach Rady.

Stopy procentowe na niezmienionym poziomie

RPP, podczas styczniowego posiedzenia, zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych NBP na dotychczasowym poziomie. Ta decyzja jest wynikiem obserwacji dynamiki inflacji oraz niepewności związanych z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe. “Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej” – podkreśliła RPP.

Trzy scenariusze według ekonomistów

  1. Obniżka stóp po marcowej projekcji inflacji i PKB: Ekonomiści Banku Pekao podkreślają, że obecne dane nie uzasadniają oczekiwań na cięcia stóp, lecz środowa konferencja prasowa może dostarczyć nowych sygnałów. Rynek, jak zauważają, przecenia przyszłą przestrzeń do cięć stóp.

  2. Obniżka pod koniec roku: Ekonomiści z Santander Bank Polska sugerują, że obniżki mogą nastąpić w ostatnim kwartale 2024 roku. Uważają, że RPP wstrzyma się z decyzjami do publikacji marcowej projekcji inflacji.

  3. Brak zmian stóp w całym roku 2024: W ocenie ekonomistów mBanku, RPP nie zmieni stóp procentowych w tym roku, wskazując na ryzyko powtórzenia sytuacji z września poprzedniego roku. Z kolei w Banku Millennium uważa się, że stopy pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do marca, z możliwymi obniżkami w kolejnych kwartałach.

Źródło: PKO BP

Konferencja prasowa – klucz do zrozumienia działań RPP

Środowa konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego może dostarczyć kluczowych informacji dotyczących planów Rady. “Być może wystąpienie szefa banku centralnego dostarczy wskazówek nt. działań RPP w dalszej części tego roku” – czytamy w porannym raporcie PKO BP.

Wpływ na kredytobiorców

Kredytobiorcy z niepokojem oczekują na decyzje RPP, gdyż mają one bezpośredni wpływ na wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych. Wskaźniki WIBOR 3M i 6M, odzwierciedlające oczekiwane zmiany stóp, są istotne dla osób z kredytami ze zmiennym oprocentowaniem.

Sytuacja na rynku finansowym pozostaje napięta, a nadchodzące miesiące przyniosą więcej jasności co do przyszłych kroków RPP. Kredytobiorcy oraz inwestorzy powinni śledzić rozwój sytuacji, szczególnie mając na uwadze zaplanowane posiedzenia RPP w 2024 roku. Decyzje te będą miały znaczący wpływ na rynek kredytowy oraz ogólną kondycję gospodarczą kraju.

Udostępnij:

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty