Kredyty w Polsce: wrześniowy przegląd rynku

Poznaj autora
Udostępnij

We wrześniu 2023 r. rynek kredytowy w Polsce odnotował znaczące wzrosty w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Z najnowszego Newslettera Kredytowego BIK wynika, że banki i SKOK-i były bardziej aktywne w udzielaniu wszystkich rodzajów kredytów. Szczególnie wyróżniają się kredyty mieszkaniowe z wzrostem o imponujące 173,6%.

Kredyty mieszkaniowe w dobrej kondycji

Kredyty mieszkaniowe, które odnotowały najwyższy wzrost, są efektem ożywienia popytu. Główny analityk Grupy BIK, dr hab. Waldemar Rogowski, wskazuje na kilka źródeł tego wzrostu. Jednym z nich jest rządowy Program “Kredyt 2%”, który zdecydowanie pobudził rynek. Jednak warto zaznaczyć, że kredyty mieszkaniowe są procesowane dłużej niż inne produkty kredytowe, co wpływa na ich sprzedaż.

Kredyty gotówkowe i ratalne na plusie

Kredyty gotówkowe i ratalne również odnotowały pozytywne wyniki. Wrześniowe dynamiki sprzedaży potwierdzają stabilną sytuację w tych sektorach. Kredyty ratalne, zwłaszcza te o niskiej wartości, zyskały na popularności, co w dużej mierze wynika z przekształcania niespłaconych zobowiązań w kredyt ratalny.

Karty kredytowe - czy to koniec ich popularności?

Choć karty kredytowe również odnotowały dodatnią dynamikę sprzedaży we wrześniu w porównaniu do roku poprzedniego, to ich popularność wydaje się nieco spadać w porównaniu do poprzednich miesięcy. Wartość Indeksu Jakości dla kart kredytowych wyniosła 3,92%, co jest jednym z wyższych wskaźników wśród wszystkich produktów kredytowych.

Może zaintetesuje Cię:

Podsumowanie

Wrzesień 2023 r. przyniósł wiele pozytywnych zmian na polskim rynku kredytowym. Wzrosty w większości segmentów świadczą o dobrej kondycji gospodarki i zaufaniu konsumentów. Oczywiście rynek kredytowy jest pod wpływem wielu czynników, w tym polityki rządowej i globalnych trendów gospodarczych. Jednak obecne dane są obiecujące i wskazują na zdrowy rozwój sektora w najbliższej przyszłości.

źródło: BIK.pl

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.