Jest decyzja ws. “Bezpiecznego kredytu 2 proc.”

Poznaj autora
Udostępnij

W świetle rosnącego zainteresowania i sukcesu programu “Bezpieczny Kredyt 2%”, rząd podjął decyzję o zwiększeniu jego finansowania. Premier Mateusz Morawiecki, podkreślając znaczenie dostępności mieszkaniowej dla Polaków, ogłosił, że mieszkanie powinno być dostępne dla każdego, kto uczciwie pracuje.

Program, który obecnie przechodzi proces legislacyjny, ma za zadanie ułatwić dostęp do kredytów hipotecznych na preferencyjnych warunkach. Premier zaznaczył, że jest to odpowiedź na fundamentalną potrzebę – posiadanie własnego mieszkania. Dodał, że rząd stara się, by popularność programu była równa jego dostępności.

Limit wiekowy dla beneficjentów programu ustalono na 45 lat. Premier wskazał, że perspektywa obywateli jest kluczowa i kredyt powinien być zarówno tani, jak i bezpieczny.

Marlena Maląg, minister rozwoju i technologii, podkreśliła, że priorytetem dla polskich rodzin jest posiadanie własnego mieszkania. Wskazała na ogromne zainteresowanie programem “pierwsze mieszkanie”, obejmującym “Bezpieczny kredyt 2%” oraz “Konto mieszkaniowe”. Zaznaczyła, że do tej pory złożono około 90 tys. wniosków, z których ponad 40 tys. zostało już zaakceptowanych.

Pierwotny budżet programu wynosił ponad 11 mld złotych, ale w świetle rosnącego zainteresowania, zwiększono go do ponad 16 mld złotych. Dzięki temu rozszerzeniu, więcej osób będzie miało szansę na zrealizowanie marzenia o własnym mieszkaniu.

Ustawa, która weszła w życie 1 lipca, umożliwia korzystanie z “bezpiecznego kredytu” do końca 2027 roku. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie, z limitem kwotowym do 500 tys. zł, a w przypadku rodzin z dziećmi do 600 tys. zł. Wkład własny nie może przekroczyć 200 tys. zł, z możliwością skorzystania z gwarancji BGK.

Dopłata do rat jest przewidziana na 10 lat, z oprocentowaniem 2% plus marże i inne opłaty bankowe. W przypadku sprzedaży, wynajmu lub zakupu innej nieruchomości w okresie korzystania z dopłat, beneficjent traci prawo do wsparcia i musi zwrócić otrzymane wsparcie.

Decyzja o zwiększeniu finansowania programu “Bezpieczny Kredyt 2%” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie i aspiracje mieszkaniowe Polaków. Rząd deklaruje dążenie do zapewnienia, by marzenie o własnym mieszkaniu było w zasięgu większej liczby rodzin w Polsce.

Czy program rzeczywiście zwiększa możliwości zakupu mieszkania dla każdego? Należy uwzględnić, że program ma wiele ograniczeń – nie jest dostępny dla wszystkich, a także powoduje pewne ‘skutki uboczne’, takie jak nagły wzrost cen mieszkań. Premier nie odniósł się do znaczącej destabilizacji rynku mieszkaniowego, jaką spowodował program -gdy popyt przewyższa podaż, wprowadzenie “Bezpiecznego kredytu 2 Proc”% wywołało znaczny wzrost cen mieszkań, co przynosi korzyści głównie deweloperom i aktywnym inwestorom. Jednocześnie, ten wzrost cen wyklucza wielu potencjalnych nabywców, którzy nie są w stanie pozwolić sobie na zakup nowych mieszkań po takim wzroście cen. To nie jest właściwe podejście. Przez osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy (poprzednim rządom również) nie udało się wypracować długoterminowej, skutecznej polityki mieszkaniowej na szczeblu państwowym. Pojawia się również pytanie, czy obecny rząd nie próbuje w ten sposób przekazać niewygodnego problemu swoim następcom.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty