Gorączka na rynku nieruchomości trwa: rekordowe ceny w kluczowych polskich miastach

Poznaj autora
Udostępnij

W najnowszym raporcie przygotowanym przez Expandera oraz Rentier.io obserwujemy znaczące tendencje wzrostowe na rynku nieruchomości w Polsce. Tylko we wrześniu tego roku ceny mieszkań wzrosły średnio o 2%. Od początku roku obserwujemy wzrost aż o 11%. W miastach takich jak Katowice i Kraków ten wzrost przekroczył 20%.

Raport pokazuje, że wrzesień był kolejnym, ósmym miesiącem z rzędu, w którym ceny mieszkań systematycznie rosły. Z 17 analizowanych największych miast, w 15 z nich odnotowano wzrosty. W dziesięciu z tych miast ustanowiono nowe rekordy cenowe. W miejscowościach takich jak Katowice czy Białystok średnia cena za metr kwadratowy przekroczyła 9000 zł, natomiast w Łodzi – 8000 zł.

W krótkim okresie ośmiu miesięcy od stycznia, ceny nieruchomości wzrosły średnio o 11%. Największy wzrost obserwowany był w Katowicach (27%) oraz w Krakowie (23%). W miastach takich jak Radom, Gdańsk i Sosnowiec wzrost był najmniejszy, wynoszący jedynie 5%.

Z analizy segmentów rynku mieszkań wynika, że w trzecim kwartale 2023 roku najmniejsze mieszkania (do 35m^2) drożały najwolniej, zanotowano wzrost o 3,11%. Natomiast mieszkania duże (powyżej 60m^2) drożały o 5,24%, a te średniej wielkości (35-60m^2) o 5,09%.

Wysokie ceny mieszkań przyczyniły się do wzrostu zaciąganych kredytów. Dane z Biura Informacji Kredytowej wskazują, że średnia kwota kredytów udzielonych we wrześniu tego roku wzrosła do rekordowych 395 tys. zł.

Z raportu wynika również, że głównymi czynnikami wpływającymi na wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi były: poprawa dostępności oraz program “Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Dzięki obniżkom stóp procentowych oraz złagodzeniu Rekomendacji S dla banków przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), dostępność kredytów uległa znaczącej poprawie.

Może zaintetesuje Cię:

Jednakże, analitycy zwracają uwagę na fakt, że prawdopodobnie największy boom związany z programem “Bezpieczny kredyt 2 proc.” już za nami. Chociaż do 19 września Polacy złożyli 60 tys. wniosków, to największe zainteresowanie odnotowano na początku programu.

Raport kończy się refleksją na temat wpływu programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.” na ceny mieszkań. Analitycy zwracają uwagę, że odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wskazują na fakt, że ceny by wzrosły, niezależnie od wprowadzenia programu, ale prawdopodobnie w 2025 roku. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wzrost cen jest nadmierny popyt wobec stosunkowo niskiej podaży.