Deweloperzy na fali, ale liczba nowych mieszkań najniższa od sześciu lat

Poznaj autora
Udostępnij

Kwiecień okazał się najlepszym miesiącem dla deweloperów pod względem rozpoczętych budów mieszkań od trzech lat, jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego. Niemniej liczba lokali oddawanych do użytku wciąż pozostaje niska.

Nowe budowy mieszkań i domów

W kwietniu 2024 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 12 581 mieszkań. Jest to wzrost o 80% w porównaniu do poprzedniego roku oraz o 13% w stosunku do dwóch lat temu. To dziewiąty miesiąc z rzędu, w którym liczba nowych budów mieszkań przekroczyła 10 tys.

Indywidualni inwestorzy również wykazali największe od prawie dwóch lat zainteresowanie budowami, rozpoczynając prace przy budowie 8487 domów jednorodzinnych, co stanowi wzrost o 26,1% rok do roku.

Od początku 2024 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 54,5 tys. lokali, co oznacza wzrost o 79% rok do roku, z uwagi na niski poziom bazowy. Indywidualni inwestorzy rozpoczęli budowę 25 518 domów jednorodzinnych w pierwszych czterech miesiącach 2024 r.

Oddane do użytku mieszkania i domy

Statystyki dotyczące mieszkań i domów oddawanych do użytku wyglądają gorzej. W kwietniu 2024 r. deweloperzy oddali do użytku 9771 lokali, co oznacza spadek o 7,4% rok do roku. Indywidualni inwestorzy oddali 5755 domów, co stanowi spadek o 42,6% w stosunku do roku poprzedniego, co jest najniższym wynikiem od kwietnia 2020 r. Dla deweloperów był to najgorszy kwiecień pod względem liczby oddanych mieszkań od sześciu lat.

Rosnąca liczba nowych budów i zmniejszająca się liczba oddawanych mieszkań prowadzi do wzrostu liczby mieszkań w budowie. Na koniec kwietnia 2024 r. GUS odnotował 817,6 tys. takich lokali, co stanowi wzrost o 0,9% (o 5,4 tys. więcej) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W porównaniu do boomu budowlanego sprzed dwóch lat, w budowie pozostaje jednak o blisko 54 tys. mniej mieszkań i domów.

Pozwolenia na budowę

W kwietniu wydano blisko 17 tys. pozwoleń na budowę mieszkań oraz blisko 7,5 tys. pozwoleń dla inwestorów indywidualnych. To oznacza wzrost o odpowiednio 18,6% i 25,1% w porównaniu z kwietniem 2023 r.

Od początku roku polskie urzędy wydały łącznie blisko 94 tys. pozwoleń na budowę lokali mieszkalnych, co oznacza wzrost o 30% względem pierwszych czterech miesięcy ubiegłego roku.

Podsumowanie

Deweloperzy w Polsce odnotowali w kwietniu 2024 r. znaczący wzrost liczby rozpoczętych budów mieszkań, osiągając najlepszy wynik od trzech lat. Jednak liczba oddawanych do użytku mieszkań wciąż pozostaje na niskim poziomie, co może wskazywać na trudności w zakończeniu projektów budowlanych. Rosnąca liczba pozwoleń na budowę sugeruje, że rynek mieszkaniowy nadal się rozwija, choć w nieco wolniejszym tempie niż podczas boomu sprzed dwóch lat.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty