Ceny nieruchomości w górę: rekordy w wielu miastach.

Poznaj autora
Udostępnij

W ogłoszeniach dotyczących sprzedaży mieszkań zauważalny jest systematyczny wzrost cen. W ciągu zaledwie miesiąca średnio zwiększyły się one o prawie 2 proc., a od początku roku – aż o ponad 9 proc. – obliczają specjaliści z Expandera oraz serwisu Rentier.io.

Expander przypomina, że sierpień to drugi miesiąc działania programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.”. „Preferencyjny kredyt umożliwił zakup domu wielu osobom, które dotąd nie posiadały zdolności kredytowej lub dla których zwykłe kredyty hipoteczne były zbyt kosztowne. W krótkim czasie uwolniono ogromny popyt, który kumulował się przez prawie rok” – czytamy.

Eksperci zwracają uwagę, że to nie tylko beneficjenci tego programu kupują mieszkania. Robią to także osoby, które się do niego nie kwalifikują, a które oczekując na obniżkę cen, przez ostatnie miesiące wstrzymywały decyzje o zakupie. Ponieważ ceny nadal rosną, zatracili nadzieję na lepsze czasy i również decydują się na zakup.

Rekordowe ceny

W rezultacie zwiększonego popytu, wspomaganego dodatkowo obniżką stóp procentowych, ceny mieszkań wzrosły. „W sierpniu ceny mieszkań w ogłoszeniach sprzedaży wystrzeliły” – komentują eksperci. W ciągu miesiąca średnio wzrosły o niemal 2 proc., a od stycznia – o ponad 9 proc. W 10 z 17 badanych miast padły rekordy.

Na liście miast z rekordowymi poziomami cen mieszkań znajdują się m.in.: Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Toruń, Warszawa i Wrocław. Największe miesięczne wzrosty odnotowano w Toruniu (6,3 proc.), Gdyni (5,7 proc.), Poznaniu (5,4 proc.) i Krakowie (5 proc.). „Takie podwyżki są znaczące w skali roku, a tu mówimy przecież o jednym miesiącu. Ostatni raz tak wysokie wzrosty miesięcznie obserwowano w lutym 2022 r.” – czytamy.

Zdarzają się obniżki

Z drugiej strony, w sierpniu w porównaniu z lipcem, mieszkania potaniały w czterech analizowanych miastach: w Sosnowcu (o 8 proc.), Częstochowie (o 3 proc.), Białymstoku (o 2 proc.) i Radomiu (o 0,4 proc.).

„Warto także spojrzeć na ceny w dłuższym okresie. Poprzedni szczyt cenowy mieliśmy w maju 2022 r. Później ceny nieznacznie spadały do stycznia 2023 roku, a od lutego ponownie zaczęły rosnąć. Od tego czasu są one wyższe średnio tylko o 4 proc. Najbardziej wzrosły w Katowicach (17 proc.), Krakowie (11 proc.) i Rzeszowie (10 proc.). Natomiast w Gdańsku (-5 proc.), Szczecinie (-4 proc.), Radomiu (-1 proc.) i Częstochowie (-0,4 proc.) poprzedniego szczytu nie udało się jeszcze przebić” – komentują eksperci.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty