Boom na rynku kredytów mieszkaniowych. O prawie 300% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2023 r. 

Poznaj autora
Udostępnij

Sierpień 2023 roku zaowocował niezwykłym wzrostem zainteresowania kredytami mieszkaniowymi w Polsce. Jak informuje Biuro Informacji Kredytowej, liczba wnioskujących o takie kredyty wyniosła 38,87 tys. osób w porównaniu do 12,39 tys. rok wcześniej, co oznacza wzrost o imponujące 213,8%. Średnia wartość takiego kredytu osiągnęła 410,4 tys. zł

BIK Indeks wskazuje duży wzrost

BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) wskazuje na wzrost wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe o niemal 300% w porównaniu do sierpnia 2022 r. Przeliczając na dzień roboczy, banki oraz SKOK-i zanotowały wartość zapytań wyższą o 299,9% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Niemniej jednak, w stosunku do lipca 2023 r., liczba kredytobiorców spadła o 10,5%. Mimo to, średnia wartość wnioskowanego kredytu była o 21,9% wyższa niż w sierpniu 2022 r. i utrzymywała się na podobnym poziomie jak miesiąc wcześniej.

Główny analityk Grupy BIK, Waldemar Rogowski, podkreśla, że sierpniowe dane BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe pokazują historyczny rekord. “Wnioski kredytowe były trzykrotnie wyższe niż rok wcześniej,” mówi Rogowski. Dodał również, że tak duże zainteresowanie wynika z programu “Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Szacuje się, że około 60% kredytobiorców stanowiły osoby poniżej 45 roku życia, które wcześniej nie posiadały kredytu mieszkaniowego i które ubiegały się o kredyt do 600 tys. zł w bankach uczestniczących w programie.

Rogowski zwraca uwagę, że warto obserwować dwie główne składowe Indeksu: liczbę osób wnioskujących oraz średnią kwotę kredytu. Wskazuje, że kluczowym elementem może być zainteresowanie programem “Bezpieczny Kredyt”, a wzrost cen nieruchomości może wpłynąć na zwiększenie średniej kwoty wnioskowanego kredytu.

Grupa BIK, będąca głównym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce, skupia Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Digital Fingerprints.

Może zaintetesuje Cię:

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.