W ostatnich miesiącach program “Bezpieczny Kredyt”, będący integralną częścią inicjatywy “Pierwsze Mieszkanie”, zyskał na popularności wśród kredytobiorców. Dane z początku grudnia 2023 roku pokazują, że banki udzieliły znaczącą liczbę kredytów hipotecznych, zbliżając się do zakładanego przez ustawę limitu 50 000 umów na lata 2023-2024.
Wzrost liczby umów hipotecznych
Wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP), Agnieszka Wachnicka, poinformowała na platformie X (poprzednio znanej jako Twitter) o osiągnięciu liczby 48 185 podpisanych umów w ramach programu “Pierwsze Mieszkanie” do 7 grudnia. Ten imponujący wynik reprezentuje znaczący wzrost o 3 755 umów w ciągu zaledwie jednego tygodnia, co wskazuje na rosnące zainteresowanie programem.
Wnioski o kredyty
Program “Pierwsze Mieszkanie” przyciągnął również uwagę potencjalnych nabywców domów, co widać po liczbie złożonych wniosków kredytowych. Łącznie zarejestrowano 74 744 wnioski, co stanowi wzrost o 2 267 w ciągu ostatniego tygodnia.
Wyższe niż zakładano kwoty kredytów
Interesującym zjawiskiem jest fakt, iż średnia kwota udzielonego kredytu przewyższa początkowe założenia. Rząd zakładał średnią kwotę kredytu na poziomie 320 tysięcy złotych, jednak rzeczywiste dane wskazują na średnią kwotę 405,5 tysięcy złotych. To z kolei przekłada się na wyższe kwoty dopłat państwa do rat kredytowych.
Program “Pierwsze Mieszkanie”
Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która weszła w życie 1 lipca 2023 roku, wprowadziła program “Pierwsze Mieszkanie”. Program ten składa się z systemu dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania oraz z konta mieszkaniowego, które wspiera oszczędzających na cele mieszkaniowe.
Wzrost popularności programu “Bezpieczny Kredyt” podkreśla rosnące zapotrzebowanie na wsparcie w zakresie finansowania zakupu pierwszego mieszkania. Dynamika wzrostu liczby umów i wniosków wskazuje na dobrze przyjętą inicjatywę, która może mieć znaczący wpływ na rynek mieszkaniowy w Polsce.