Zmniejsza się liczba nowych budów w Polsce – spadek pozwoleń na budowę o 25%

Poznaj autora
Udostępnij

Budownictwo w Polsce doświadcza kolejnego ciosu, jak potwierdzają najnowsze dane. Oprócz spowolnienia w oddawaniu nowych budynków, pierwsza połowa 2023 roku przyniosła znaczny spadek w liczbie wydanych pozwoleń na budowę.

Nie jest to skutkiem liberalizacji przepisów, ale refleksją ogólnej sytuacji w branży. Od czasu przystąpienia Polski do UE sytuacja nie była tak poważna.

Znaczący spadek wniosków o pozwolenie na budowę

Z raportów Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku inwestorzy otrzymali zaledwie nieco ponad 65 tys. pozwoleń na budowę 81,8 tys. obiektów. To spadek o 23-25% w porównaniu z poprzednim rokiem. Tym bardziej alarmujące jest to, że liczba pozwoleń wydanych w 2022 roku była już niższa o 25% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rynkowe konsekwencje tego spadku są wyraźnie widoczne, a firmy budowlane czują skutki. Sektor, który cierpi najbardziej, to budownictwo mieszkaniowe, z 7% spadkiem produkcji w ciągu siedmiu miesięcy tego roku w porównaniu z 2022 rokiem. To prowadzi również do mniejszego popytu na materiały budowlane i wyposażenie, co widać na przykładzie spadku produkcji cementu o 16%.

Budownictwo mieszkaniowe pod dużą presją

Z danych GUNB wynika, że budownictwo mieszkaniowe doświadcza największych turbulencji. W pierwszym półroczu 2023 roku, liczba pozwolenń na budowę domów jednorodzinnych spadła o aż 33% w porównaniu z poprzednim rokiem. Firmy deweloperskie również odczuwają spowolnienie, z 26-36% spadkiem w aktywności inwestycyjnej.

Inne sektory budownictwa również w trudnej sytuacji

Nie tylko budownictwo mieszkaniowe jest dotknięte kryzysem. Dane z GUNB sugerują spadki również w innych obszarach budownictwa, takich jak przemysłowo-magazynowe czy użyteczności publicznej.

Czynniki wpływające na kryzys w budownictwie

Jednym z kluczowych wyzwań dla branży jest trudna sytuacja finansowa samorządów oraz rosnąca inflacja. Dodatkowo niepewność dotycząca wsparcia finansowego z UE w ramach Krajowego Planu Odbudowy wpływa na nastroje inwestorów. Niemal 40% firm budowlanych spodziewa się spadku inwestycji, wskazując na wysoką inflację i niepewny klimat makroekonomiczny jako główne bariery.

Podsumowując, budownictwo w Polsce stoi przed wieloma wyzwaniami. Niemniej jednak, zrozumienie głębokich przyczyn tego spadku jest kluczem do opracowania skutecznych strategii naprawczych.

Słowa kluczowe: kredyt hipoteczny, kredyt hipoteczny Wrocław, ekspert finansowy Wrocław, dobry doradca finansowy, najlepszy kredyt hipoteczny, doradca kredytowy

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty