Spadek oprocentowania lokat bankowych: co czeka oszczędzających?

Poznaj autora
Udostępnij

Oszczędzanie to dla wielu Polaków podstawowy sposób na zabezpieczenie swojej finansowej przyszłości. Kiedyś bankowe lokaty z wysokim oprocentowaniem były jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów na pomnażanie zgromadzonych środków.

Niestety, ostatnie miesiące przyniosły znaczące zmiany w ofertach banków, co może zaniepokoić osoby szukające bezpiecznych form inwestycji.

Jeszcze przed wakacjami 2023 roku banki kusiły klientów oprocentowaniem depozytów na poziomie 10%. Wówczas wydawało się, że tak atrakcyjne oferty będą utrzymywać się przez dłuższy czas. Niemniej jednak, sytuacja zmieniła się dynamicznie. Obecnie oferta na 7%, a tym bardziej na ponad 7%, w skali roku zaczyna być rzadkością. A to nie koniec zmian, które mogą spotkać oszczędzających. Oprocentowanie depozytów ma tendencję spadkową, co jest efektem spodziewanych i już wprowadzonych cięć stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).

Analizując dane Narodowego Banku Polskiego (NBP) można zauważyć, że mimo spadku oprocentowania, Polacy nadal chętnie lokują swoje oszczędności w bankach. W grudniu 2022 roku, kiedy przeciętne oprocentowanie lokat wynosiło 6,3%, Polacy założyli lokaty o wartości prawie 65 mld złotych. W wrześniu 2023 roku, mimo że oprocentowanie spadło do mniej niż 5%, wartość założonych lokat wzrosła do prawie 74 mld złotych.

Ciekawą obserwacją jest także zmiana w preferencjach oszczędzających odnośnie czasu trwania depozytu. Tradycyjnie większość środków lokowana jest na krótkie okresy – do kilku miesięcy. Jednak dane NBP z września 2023 roku wskazują na znaczący wzrost popularności depozytów zakładanych na dłuższy okres. Wartość depozytów na okres nie dłuższy niż 3 miesiące wzrosła o niecałe 5%, podczas gdy kwoty lokowane na dłuższy czas wzrosły o ponad 35%.

Zmiana ta może być wynikiem próby zabezpieczenia się przed dalszymi obniżkami stóp procentowych i spadkiem oprocentowania lokat. W wakacje 2023 roku można było jeszcze znaleźć depozyty z oprocentowaniem na poziomie 10%. Obecnie, nawet dwuletnie lokaty oferują zaledwie 4% lub niewiele więcej.

Przewiduje się, że stopy procentowe będą nadal spadać w związku z pogorszeniem koniunktury światowej gospodarki i reorganizacją łańcuchów dostaw po wybuchu konfliktu na Ukrainie. Jeśli rynkowe prognozy okażą się prawdziwe, to za dwa lata depozyty mogą oferować zyski na poziomie około 4% w skali roku. Oczywiście, są to prognozy na dwa lata do przodu i sytuacja może się zmienić.

Warto również zwrócić uwagę na ofertę detalicznych obligacji skarbowych, które są alternatywą dla lokat bankowych. Oprocentowanie tych papierów jest jednak zależne od stopy referencyjnej ustalanej przez RPP, co wprowadza element niepewności co do przyszłych zysków.

Oszczędzający stoją przed wyborem – zainwestować w lokaty bankowe, które mogą przynieść coraz niższe zyski, czy szukać alternatywnych form inwestowania. W obliczu niepewnej przyszłości stóp procentowych, kluczowe staje się śledzenie rynku i dostosowywanie strategii oszczędzania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej.