Nowe perspektywy na rynku wynajmu mieszkań w Polsce

Poznaj autora
Udostępnij

W najnowszym raporcie firmy doradczej Emmerson Evaluation analizuje się przyszłe tendencje na polskim rynku wynajmu mieszkań. Wprowadzenie rządowego programu “Mieszkanie na start” może wpłynąć na obniżenie stawek najmu, choć zmiany te nie dotkną wszystkich regionów w jednakowym stopniu. W dużych aglomeracjach, gdzie koszty życia i ceny mieszkań rosną dynamicznie, spadki mogą okazać się minimalne.

Mieszkanie na start – szansa na własne M

Program “Mieszkanie na start”, zapowiedziany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ma z założenia wspierać Polaków w procesie zakupu pierwszego mieszkania. Oferując preferencyjne oprocentowanie kredytów w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym, program ma zachęcić beneficjentów do rezygnacji z wynajmu na rzecz “mieszkania na swoim”. Takie działania mogą przyczynić się do zwiększenia liczby dostępnych lokali na wynajem, co z kolei może wpłynąć na obniżenie cen czynszu.

Zmiany nie od razu, ale są na horyzoncie

Specjaliści z Emmerson Evaluation podkreślają, że choć program “Mieszkanie na start” ma potencjał wpłynąć na rynek wynajmu, to jednak zmiany te nie nastąpią gwałtownie. “Nie spodziewamy się spektakularnych zmian na rynku wynajmu. Wpływ programu będzie stopniowy” – czytamy w raporcie.

Najemcy stawiają na jakość

W obecnej sytuacji na rynku, gdzie czynsze są wysokie, najemcy oczekują, że mieszkania będą komfortowe i dobrze wyposażone. Ta tendencja sprawia, że rośnie popyt na nowsze, lepiej urządzone mieszkania, które są w stanie spełnić wysokie wymagania najemców. Mieszkania wymagające remontów lub odświeżenia cieszą się mniejszym zainteresowaniem.

Wnioski

Raport firmy doradczej Emmerson Evaluation wskazuje na nadchodzące, choć niegwałtowne zmiany na polskim rynku wynajmu mieszkań. Wprowadzenie programu “Mieszkanie na start” może przynieść długoterminowe korzyści zarówno dla najemców, jak i dla wynajmujących, szczególnie poza największymi miastami. W miastach, gdzie presja cenowa jest znacznie wyższa, obniżki mogą okazać się bardziej ograniczone. Oczekuje się, że przyszłe zmiany będą również sprzyjać podnoszeniu standardu oferowanych mieszkań do wynajęcia.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty