Kredyty dla mikroprzedsiębiorców w sierpniu 2023 – analiza danych BIK

Poznaj autora
Udostępnij

Według najnowszych danych z Biura Informacji Kredytowej, w sierpniu tego roku w porównaniu do sierpnia 2022 banki udzieliły więcej kredytów dla mikroprzedsiębiorców o 15,7%. Pod względem wartości również odnotowano wzrost o 15,7%. Jednakże, w obszarze kredytów w rachunku bieżącym odnotowano spadek liczby udzielonych kredytów o 10,7% oraz spadek ich wartości o 1,7%.

Trendy produktowe: największe zainteresowanie kredytami obrotowymi

Gdy spojrzeć na kredyty w podziale na produkty, banki udzieliły w sierpniu więcej kredytów obrotowych o 34,2% i kredytów inwestycyjnych o 18,9%. W sumie, od stycznia do sierpnia 2023 r., wzrost liczby udzielonych kredytów mikroprzedsiębiorcom wzrósł o 11,0%, a ich wartość o 5,6%.

Wskaźnik jakości kredytów: bezpieczne poziomy

Indeks jakości kredytów dla mikroprzedsiębiorców w sierpniu wyniósł 6,09%, co wciąż można uznać za poziom bezpieczny. Produktowe indeksy jakości w sierpniu kształtowały się różnie dla poszczególnych rodzajów kredytów: kredyty inwestycyjne miały wskaźnik 2,95%, kredyty w rachunku bieżącym 4,37%, a kredyty obrotowe 11,31%.

Branżowy podział kredytów: usługi i handel na czele

Może zaintetesuje Cię:

Z 12,2 tys. kredytów udzielonych w sierpniu, aż 5,9 tys. przypadło na firmy usługowe, stanowiące 48,3%, natomiast 2,8 tys. na firmy handlowe, czyli 22,7% wszystkich kredytów. Z punktu widzenia wartości udzielonych kredytów, banki udzieliły 608 mln zł firmom usługowym i 427 mln zł firmom handlowym. Najwyższy wzrost liczby udzielonych kredytów r/r odnotowano w budownictwie (+18,8%) oraz usługach (+17,7%).

Wskaźnik jakości kredytów według branży: firmy usługowe na czele

Indeks Jakości był najwyższy dla firm usługowych z wynikiem 6,37%, dla firm handlowych 6,03%, firm produkcyjnych 5,98%, natomiast dla firm budowlanych 5,87%.

Podsumowanie

Dane z BIK-u wskazują na pozytywne tendencje w kredytowaniu mikroprzedsiębiorców, zwłaszcza w sektorach usług i handlu. Jednakże warto również zwrócić uwagę na wskaźniki jakości kredytów, które wskazują na zróżnicowanie w zdolności spłaty zobowiązań w różnych branżach.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.