Kredyt na start. Ministerstwo rozważa limit ceny metra kwadratowego mieszkania

Poznaj autora
Udostępnij

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poważnie rozważa wprowadzenie limitu ceny metra kwadratowego mieszkania w ramach proponowanego programu “#naStart” – poinformował w poniedziałek ustępujący szef MRiT, Krzysztof Hetman. Dodał, że obecnie projekt jest na etapie konsultacji.

“Bardzo poważnie w resorcie jest rozważany (…) bezpiecznik, (…) aby wprowadzić limit ceny metra kwadratowego” – powiedział Hetman w programie “Bez Uników!” na antenie radiowej Trójki. Wyjaśnił, że będzie to jeden z wielu mechanizmów mających na celu uniknięcie wzrostu cen mieszkań.

“My w tej chwili wprowadziliśmy wszystkie możliwe bezpieczniki do tego programu, aby uniknąć właśnie wzrostu cen” – podkreślił minister. “Tych bezpieczników wprowadziliśmy mnóstwo, właśnie po to, aby uniknąć takich problemów, które były wcześniej”.

Hetman poinformował również, że na wniosek ekspertów program został wydłużony z roku na cztery lata. Przypomniał też, że w projekcie zaproponowano limity dochodowe, aby “projekt był skierowany do konkretnej grupy ludzi, która jest rzeczywiście potrzebująca” oraz wprowadzono maksymalną liczbę wniosków, które kwartalnie banki będą mogły przyjąć.

Minister wyjaśnił również, że obecnie projekt ustawy jest na etapie konsultacji społecznych, które kończą się 17 maja.

“Kredyt na start” zakłada, że osoby i rodziny, których miesięczne dochody mieszczą się w określonych przez resort limitach, mogą otrzymać kredyt z preferencyjnym oprocentowaniem. Z przedstawionych przez MRiT założeń wynika, że limity dochodowe dla gospodarstw jednoosobowych mają wynieść 10 tys. zł brutto, dla dwuosobowych – 18 tys. zł brutto, trzyosobowych – 23 tys. zł brutto, czteroosobowych – 28 tys. zł brutto, a pięcioosobowych – 33 tys. zł brutto.

“Nowy kredyt mieszkaniowy #naStart zastąpi bezpieczny kredyt 2 proc. i rodzinny kredyt mieszkaniowy, łącząc w sobie finansowe wsparcie w formie dopłat do rat” – wyjaśnia na swojej stronie Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dodaje, że projekt ustawy jest elementem szerokiej strategii rozwoju mieszkalnictwa realizowanej przez rząd i znajduje się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych.

Jak 10 maja poinformował premier, minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman odchodzi z Rady Ministrów, ponieważ startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zastąpi go Krzysztof Paszyk.

Wprowadzenie limitu ceny metra kwadratowego mieszkania w ramach programu “#naStart” ma na celu wsparcie osób potrzebujących w uzyskaniu dostępnego finansowo mieszkania, jednocześnie chroniąc rynek przed gwałtownym wzrostem cen nieruchomości. Inicjatywa ta, jeśli zostanie przyjęta, może stanowić istotny krok w kierunku rozwiązania problemów mieszkaniowych w Polsce.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty