Dynamiczny wzrost cen na rynku mieszkaniowym. Ceny wzrosły o blisko 20 procent

Poznaj autora
Udostępnij

Najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego potwierdzają dynamiczny wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych. Najbardziej dramatyczny wzrost zanotowano w Krakowie, gdzie średnia cena transakcyjna za metr kwadratowy niemal zrównała się ze stawką dla Warszawy.

Rekordowy wzrost cen w I kwartale 2024

Według danych Narodowego Banku Polskiego, w I kwartale 2024 roku średnia cena metra kwadratowego powierzchni mieszkaniowej na rynku pierwotnym w siedmiu polskich miastach była o 19,2% wyższa niż rok temu. Dane te opierają się na realnie zawartych transakcjach między deweloperami a klientami. W porównaniu z poprzednim kwartałem ceny wzrosły o 6,0%.

Kraków liderem wzrostu cen

Liderem I kwartału był Kraków, gdzie średnia cena transakcyjna wzrosła o 27,7% rok do roku i była o 8,5% wyższa niż w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. Nieco niższą dynamikę odnotowano w Warszawie, gdzie przeciętna cena metra kwadratowego wzrosła o 24,1% rok do roku. W rezultacie średnia cena w stolicy wynosiła 15 888 zł/mkw., podczas gdy w Krakowie było to 14 676 zł/mkw.

Ceny mieszkań w innych miastach

Pięciocyfrowe stawki za metr kwadratowy obowiązywały również we Wrocławiu (12 838 zł), Poznaniu (11 731 zł), Szczecinie (11 276 zł) oraz w Opolu (10 419 zł).

Dekada szybkiego wzrostu cen mieszkań

Hossa na polskim rynku nieruchomości trwa od blisko dekady. W ciągu ostatnich pięciu lat średnia cena transakcyjna na rynku pierwotnym w siedmiu polskich miastach wzrosła o 72,3%. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ceny mieszkań w niemal wszystkich dużych miastach podwoiły się. Wyjątkami były Kielce (wzrost o 87% w dekadę), Gdynia (+93%), Poznań (+90,9%), Bydgoszcz (95,8%) i Olsztyn (97%). Najsilniejszy wzrost cen nastąpił w Krakowie (114,6%), Opolu (138,4%), Szczecinie (138,3%) oraz Katowicach (135,6%).

Wpływ inflacji na wzrost cen

Porównując ceny w długim okresie, należy uwzględnić inflację. Skumulowany wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) między I kwartałem 2014 a I kwartałem 2024 wyniósł blisko 47%, jak wynika z obliczeń Bankier.pl na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Oznacza to, że realny wzrost cen metra kwadratowego powierzchni mieszkaniowej w dziesięciu polskich miastach przez ostatnie pięć lat wyniósł 20,2%, a przez poprzednie dziesięć lat 46,4%. To oznacza realną średnioroczną stopę wzrostu na poziomie 3,75% w okresie ostatnich pięciu lat oraz 3,89% w okresie 2014-2024. Co więcej, po skorygowaniu o inflację CPI, cena metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym dopiero w ostatnim kwartale pobiła rekordy z przełomu lat 2021/2022.

Perspektywy na przyszłość

Wzrost cen mieszkań w Polsce, zwłaszcza w dużych miastach, jest wyzwaniem zarówno dla deweloperów, jak i dla osób poszukujących nowego lokum. Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości wymagają ścisłego monitorowania i odpowiednich działań ze strony regulatorów, aby zapobiec potencjalnym bańkom spekulacyjnym i zapewnić stabilność rynku.

Poznaj autora
Udostępnij